Home News Zjarri në shkollë në Nigeri vret të paktën 25 fëmijë

Zjarri në shkollë në Nigeri vret të paktën 25 fëmijë

by E Ll

Të paktën 25 fëmijë u vranë kur klasat e tyre të shkollës fillore me çati prej kashte morën flakë në jug të Nigerit të hënën, tha Këshilli i Ministrave në një deklaratë.

Katërmbëdhjetë fëmijë të tjerë u plagosën, përfshirë pesë në gjendje kritike, thuhet në deklaratë.

Shkolla është në qytetin Maradi, më shumë se 600 kilometra (370 milje) në lindje të kryeqytetit Niamey.

“Për momentin nuk mund të tregojmë origjinën e zjarrit,” tha drejtori rajonal i arsimit Maman Hdi.

Mësimi është ndërprerë dhe është shpallur tri ditë zie në Maradi, tha ai.

Ishte hera e dytë këtë vit që një zjarr vret nxënës në klasat e tyre në vendin e Afrikës Perëndimore. Njëzet fëmijë parashkollorë u vranë në prill në Niamey.

Këshilli i Ministrave tha të hënën se pas dy incidenteve, klasat parashkollore nuk duhet të zhvillohen në kasolle me çati kashte.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!