Home Këshilla Zbuloni se si të trajtoni ekzemën në mënyrë natyrale!

Zbuloni se si të trajtoni ekzemën në mënyrë natyrale!

by Xh D

Në këtë artikull do të flasim për ekzemën, cilat janë simptomat dhe si mund të kurohet!

Shkaqet e ekzemës

Në përgjithësi, ekzema mund të shkaktohet nga arsye të shumta, disa arsye kryesore janë:

 • Alergji ndaj ushqimit si kikirikët, arrat, etj.
 • Sapunët që përmbajnë kimikate
 • Larje trupi ose sapun me parfum irritues
 • Ekspozimi ekstrem ndaj motit të thatë
 • Funksionimi i ulët i sistemit imunitar

Si mund ta shmangni krijimin e ekzemës në lëkurë? Shmangia e lëkurës së thatë mund të ndihmojë në parandalimin e përsëritjes së ekzemës.

Këto këshilla mund të jenë të dobishme:

 1. Bëni dush më rrallë. Sugjerohet që dushi mos të jetë i përditshëm dhe uji që do të përdorni të jetë i ngrohtë  ose të vakët dhe jo të nxehtë. Sugjerohet që pas dushit të përdorni krem rigjenerues për trupin që përmban përbërës organik dhe që i dhurojnë lëkurës kujdesin që i nevojitet duke e hidratuar plotësisht.
 2. Përdorni sapun organik të cilët kanë në përbërësit e tyre përbërës që janë me ekstrakte bimore ose shtazore dhe që përmbajnë veti antibakteriale dhe antimykotike. 
 3. Thani lëkurën tuaj me kujdes duke e lyer butësisht me krem rigjenerues organik.
 4. Hidratoni lëkurën; Hidratuesit mund të krijojnë një pengesë mbi lëkurën tuaj, duke ndihmuar në ruajtjen e lagështisë. Hidratuesit që përthithen më mirë nga lëkura juaj dhe depërtojnë në  shtresat më të thella të lëkurës ndihmojnë në qetësimin e ekzemës. Sugjerohet të shmangni kimikatet potencialisht të dëmshme që gjenden në kremëra të ndryshëm sepse mund të përkeqësojnë ekzemën dhe mund të shkaktojnë më shumë irritime në lëkurë. Zgjidhni kremra që kanë përbërës organik të cilët zgjasin më shumë në lëkurë sesa produktet me kimikate.  
 5. Shikoni etiketën e përbërësve të kremit të trupit që po përdorni nëse ingredientët janë natyral dhe të pastër.
 • Si të kujdeseni për të zvogëluar kruajtjen dhe si të qetësoni inflamacionet?
 1. Përdorni krem që përmban përbërës të pastër organik.
 2. Shmangni gërvishtjet me thonj.
 3. Shmangni substancat potencialisht irrituese që gjenden në produktet ndaj kujdesit të lëkurës.
 4. Sugjerohet të vishni veshje pambuku me teksturë të lëmuar. Teksturat e tjera shkaktojnë acarime në lëkurë!

PËR PERSONAT QË KANË PROVUAR GJITHÇKA, REPARANDO ËSHTË KRIJUAR POSAÇËRISHT PËR JU.

I sigurt, me përbërës organik dhe i duhuri për përdorim të përditshëm duke i ofruar lëkurës kujdesin e duhur! Mbron dhe ndihmon në lehtësimin e acarimit të vogël të lëkurës dhe kruajtjes që shkaktohet nga skuqja dhe ekzema. Kremi REPARANDO qetësues i lëkurës mund të aplikohet në të gjitha llojet e lëkurave dhe mund të aplikohet në çdo pjesë të lëkurës. Sapo kremi të përhapet në lëkurë, krijon një pengesë lagështie që mbron dhe hidraton lëkurën tuaj.

 • TRAJTON EKZEMËN: Përkohësisht mbron dhe ndihmon në lehtësimin e acarimit të vogël të lëkurës dhe kruajtjes për shkak të skuqjeve dhe ekzemës.
 • TRAJTON DERMATITIN
 • TRAJTON DJEGIET QË SHKAKTOHEN NGA DIELLI
 • KURON INFLAMACIONET NË LËKURË
 • RIGJENERON LËKURËN

REPARANDO by SKIN NOVIS falë formulës unike revolucionare është i pasur me vitamina A, D, dhe E. Ingredientët 100% organik si; produkte blete që përmban kremi kanë veti anti-inflamatore dhe ndihmojnë lëkurën nga infeksionet e ndryshme që i shkaktohen. Ekzema mund të çojë në irritim, inflamacion në lëkurë dhe produktet e bletës që ky produkt përmban i dhurojnë lëkurës rigjenerim dhe qetësim. Kremi gjithashtu përmban kalendulë – i pasur veti anti-inflamatore dhe anti-bakteriale; duke e qetësuar ekzemën.

TRANSPORT NË SHQIPËRI, KOSOVË DHE MAQEDONINË E VERIUT!

(Tiranë: Falas, Rrethe: 2.50€ Kosovë 6€, Maqedoni 8€)

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!