Home News Wisconsin: Pesë të vdekur dhe më shumë se 40 të plagosur pasi automjeti …

Wisconsin: Pesë të vdekur dhe më shumë se 40 të plagosur pasi automjeti …

by E Ll

Pesë persona kanë vdekur dhe më shumë se 40 janë plagosur pasi një automjet kaloi nëpër një paradë festash në shtetin amerikan të Wisconsin.

SUV i kuq goditi dhjetëra njerëz në qytetin e Waukesha, i cili është rreth 20 milje në perëndim të Milwaukee qendrore, pak para orës 17:00 të dielën.

Një video tregonte një grua duke bërtitur, “Oh Zoti im!” në mënyrë të përsëritur ndërsa një grup kërcimtarësh të rinj u godit, ndërsa një baba përshkroi se shkonte nga “një trup i thërrmuar në tjetrin” në kërkim të vajzës së tij.

Zyrtarët thanë se një person me interes, i cili mund të ketë një histori të rëndësishme kriminale, po merrej në pyetje gjatë natës, duke shtuar se hetuesit po shqyrtonin mundësinë që shoferi të ishte përfshirë në një incident të mëparshëm me thikë dhe po ikte kur automjeti arriti në paradë.

Automjeti me shpejtësi u duk se iu afrua marshuesve të paradës nga prapa dhe shefi i policisë Dan Thompson tha se një “automjet i dyshuar” ishte gjetur dhe se një “person me interes” ishte në paraburgim nga policia.

Ai tha se një oficer kishte qëlluar në fuoristradë në një përpjekje për ta ndalur atë ndërsa u përplas përmes barrierave të rrugës.

11 të rritur dhe 12 fëmijë u dërguan në spital pasi u goditën nga automjeti dhe Thompson konfirmoi se kishte “disa viktima”.

Shumë e dërguan veten në spital për t’u trajtuar për plagët.

Nga të shtënat e policisë nuk ka të lënduar.

Ai tha se përkundër pretendimeve në rrjetet sociale, nuk rezulton të ketë pasur të shtëna nga brenda automjetit.

Angelito Tenorio, i cili ishte në paradë, i tha gazetës: “Ndërsa po ecnim përsëri në mes të ndërtesave… pamë një SUV të kryqëzuar, thjesht vendose pedalin në metal dhe thjesht zmadhonim shpejtësinë e plotë përgjatë rrugës së paradës.

“Dhe më pas dëgjuam një zhurmë të fortë, dhe vetëm klithma dhe britma shurdhuese nga njerëzit që u goditën nga automjeti.”

Chris Germain, bashkëpronar i studios Aspire Dance Center, kishte rreth 70 njerëz në paradë, duke filluar nga mosha dy vjeç që tërhiqeshin me vagona deri në moshën 18 vjeç.

Z. Germain, vajza trevjeçare e të cilit ishte në paradë, tha se ai po ngiste në krye të hyrjes së tyre kur pa një SUV ngjyrë kafe që “sapo u ndez përpara nesh”.

Ai u hodh nga fuoristrada e tij dhe mblodhi vajzat që ishin me të në një vend të sigurt, përpara se të ecte përpara për të parë se çfarë kishte ndodhur.

“Kishte fëmijë të vegjël të shtrirë në të gjithë rrugën, kishte oficerë policie dhe EMT (teknik mjekësor i urgjencës) që bënin CPR në shumë anëtarë të paradës,” tha ai.

Një grua i tha stacionit televiziv të Milwaukee-s Fox6 se SUV goditi një ekip vallëzimi me vajza të moshës nga 9 deri në 15 vjeç.

Ajo tha se fillimisht kishte heshtje, e ndjekur nga ulërima, vrapim dhe përpjekje për të kontrolluar të plagosurit.

Distrikti shkollor Waukesha anuloi mësimet të hënën dhe tha në një njoftim në faqen e tij të internetit se këshilltarët shtesë do të ishin në dispozicion për studentët dhe stafin.

Politikanët lokalë shprehën tmerrin për atë që kishte ndodhur, me kryebashkiakun e Waukesha, Shawn Reilly, duke thënë: “Sot, komuniteti ynë u përball me tmerr dhe tragjedi në atë që duhet të ishte një festë e komunitetit.

Milwaukee Dancing Grannies postoi në faqen e saj në Facebook se “anëtarët e grupit dhe vullnetarët u ndikuan dhe ne jemi duke pritur për fjalë për kushtet e tyre”.

Një prift katolik, shumë famullitarë dhe nxënës të shkollës katolike Waukesha ishin në mesin e të plagosurve, tha zëdhënësja e Kryedioqezës së Milwaukee, Sandra Peterson.

Parada, tashmë në vitin e saj të 59-të, është një ngjarje vjetore e mbajtur të dielën para Ditës së Falënderimeve.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!