Home Kuriozitet Vladimir Putin paska punuar taksist ….

Vladimir Putin paska punuar taksist ….

by E Ll

Putin shprehu efektin shkatërrues që kishte për të dhe miliona të tjerë rrënimi i BRSS, duke pranuar se ai mori një taksi në kohë të vështira.

Presidenti rus Vladimir Putin voziti një taksi për të rritur të ardhurat e tij pas rënies së Bashkimit Sovjetik, raportoi të dielën agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti.

Në një film dokumentar, RIA-Novosti citoi liderin rus të thoshte: “Ndonjëherë më duhej të fitoja para shtesë”.

“Dua të them, fitoni para shtesë me makinë, si shofer privat.

Putin tha se rënia e BRSS shënoi fundin e “Rusisë historike”.

Ai është ankuar më parë për shpërbërjen e saj tre dekada më parë, duke thënë se ajo mbetet një “tragjedi” për “shumicën e qytetarëve”.

Fundi i Bashkimit Sovjetik solli me vete një periudhë të paqëndrueshmërisë së rëndë ekonomike që zhyti miliona në varfëri, ndërsa Rusia e sapopavarur evoluoi nga komunizmi në kapitalizëm.

Një shërbëtor besnik i Bashkimit Sovjetik, Putini u trondit kur ai u shpërbë, duke e përshkruar dikur kolapsin si “katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit të 20-të”.

Komentet e Putinit vijnë pasi kritikët e akuzojnë atë se planifikon të rikrijojë Bashkimin Sovjetik me një pushtim të Ukrainës. Kremlini deri më tani e ka hedhur poshtë idenë si nxitëse të frikës nga Perëndimi dhe se Moska do të sulmonte fqinjin e saj vetëm nëse provokohet nga Kievi ose një shtet tjetër.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!