Home Lëkura Vjeshta po troket. Çfarë ndodh me lëkurën tonë?

Vjeshta po troket. Çfarë ndodh me lëkurën tonë?

by E Ll

Vera është sinonim i ditëve të plazhit, lëkurës së puthur nga dielli (me shpresë pa djegie), flokëve që duken pak ndryshe, dhe natyrisht i një rutine të kujdesit të lëkurës që përbëhet nga produkte të lehta.

Por temperaturat kanë filluar të ulen dhe është koha për të ndërruar produktet e verës me opsione më të pasura. Pothuaj erdhe në vjeshtë dhe nuk është vetëm gardëroba ajo që ka nevojë të përditësohet- kujdesi për lëkurën kërkon gjithashtu një mini -ndryshim.

Por çfarë ndodh me lëkurën në vjeshtë?

Lëkura i njeh ndryshimet klimatike dhe reagon ndaj tyre për të rregulluar nevojat e saj. Ajri i ftohtë dhe  i thatë në përgjithësi çon në lëkurë të dehidratuar për shkak të lagështisë së kufizuar, prandaj duhen përdorur produkte që ruajnë lagështinë dhe mbrojnë barrierën lipidike të lëkurës për të zvogëluar acarimet. Fatkeqësisht, lëkura e thatë nuk është e vetmja gjendje që vjen nga moti i ftohtë – shpesh shfaqet flakërim, plasje, skuqje ose zbehje.

Si të riparosh lëkurën e dëmtuar gjatë verës dhe të përgatitesh për vjeshtën?

Zgjidh pastrues të butë.

Vera kërkon pastrues me bazë të mirë që ul prodhimin e vajit duke inkurajuar mirëqenien e qelizave të lëkurës, por shumica e pastruesve që mund të përdorësh gjatë verës nuk janë domosdoshmërisht të përshtatshëm për vjeshtë. Duke qenë se lëkura prodhon më pak vaj kur është rreth temperaturave të ulëta, pastruesi duhet të jetë i ndjeshëm dhe pa acide.

Produkt i rekomanduar: LAVA SOAP sapun 100% organik.

Zgjidh hidratues të bollshëm.

Gjatë verës, një hidratues i rëndë nuk është gjithmonë i nevojshëm. Por personat me lëkurë të  dehidratuar kërkojnë lagështi intensive gjatë gjithë vitit. Ndërsa ata me lëkurë të yndyrshme ose të prirur ndaj akneve, pajtohen me një hidratues të lehtë.

Produkt i sugjeruar për çdo lloj lëkure: Mëso më shumë rreth MERIDIEM.

Edhe nëse nuk po e kalon pasditen në det ose në pishinë, kremi kundër diellit duhet të jetë pjesë e rutinës të përditshme. Dëmtimi nga dielli mund të ndodhë çdo ditë, në çdo kohë dhe kudo. Edhe në mot me re, rrezet UV depërtojnë në lëkurë duke rritur rrezikun e kancerit të lëkurës dhe duke përshpejtuar plakjen.

Nuk është vetëm lëkura që thahet gjatë muajve të ftohtë. Buzët gjithashtu mund të thahen dhe të plasariten. Për të parandaluar një thatësirë saharaje mbi buzë, rrëshqit një balsam dhe parapriji punës.  Specialistët e kujdesit ndaj fytyrës gjithashtu japin këtë këshillë: “Buzët mund të pësojnë dëme nga dielli, prandaj dhe për to është e rëndësishme të përdorni një krem mbrojtës për të ndihmuar me pigmentimin dhe plakjen.” 

Produkt organik që mbron dhe rigjeneron lëkurën : KREMI MULTIFUNKSIONAL REPARANDO

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!