Home Mirëqenia Vaksina Pfizer. A funksionon tek fëmijët e moshës 5-11 vjeç?

Vaksina Pfizer. A funksionon tek fëmijët e moshës 5-11 vjeç?

by E Ll

Pfizer tha të hënën se vaksina e saj kundër COVID -19 funksionon për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç dhe se së shpejti do të kërkojë autorizim nga SHBA për këtë grupmoshë – një hap kyç drejt fillimit të vaksinimeve për të rinjtë.

Vaksina – e bërë nga Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech – është tashmë në dispozicion për këdo që është 12 vjeç e lart. Por me fëmijët që tani janë kthyer në shkollë dhe varianti ekstra-ngjitës Delta që shkakton një kërcim të madh në infeksionet pediatrike, shumë prindër po presin me ankth vaksinimet për fëmijët e tyre më të vegjël.

Për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, Pfizer testoi një dozë të ulët.

Megjithatë, pas dozës së tyre të dytë, fëmijët në këtë grupmoshë zhvilluan nivele të antitrupave që luftojnë koronavirusin po aq të fortë sa adoleshentët dhe të rriturit e rinj, tha Dr Bill Gruber, një nënkryetar i lartë i Pfizer, për The Associated Press.

Doza e fëmijëve gjithashtu u tregua e sigurt, me efekte anësore të ngjashme ose më pak të përkohshme – të tilla si dhimbje të krahëve, ethe ose dhimbje – që adoleshentët përjetojnë, tha ai.

Gruber tha se kompanitë synojnë të aplikojnë në Administratën e Ushqimit dhe Barnave (FDA) deri në fund të muajit për përdorim urgjent në këtë grupmoshë, e ndjekur pak më vonë me aplikime tek rregullatorët evropianë dhe britanikë.

Vendet perëndimore presin prova mbi dozën e vaksinës

Në fillim të këtij muaji, shefi i FDA Dr Peter Marks i tha AP se sapo Pfizer të japë rezultatet e studimit, agjencia e tij do të vlerësojë të dhënat “me shpresë brenda disa javësh” për të vendosur nëse vaksinat janë të sigurta dhe efektive për fëmijët më të vegjël.

Shumë vende perëndimore deri më tani kanë vaksinuar jo më të rinj se mosha 12 vjeç, duke pritur dëshmi se cila është doza e duhur dhe se funksionon në mënyrë të sigurt në pjesë të vogla.

Por Kuba javën e kaluar filloi imunizimin e fëmijëve të moshës 2 vjeç me vaksinat e saj vendase dhe rregullatorët kinezë.

Ndërsa fëmijët janë në rrezik më të ulët të sëmundjeve të rënda ose vdekjes sesa njerëzit e moshuar, më shumë se 5 milionë fëmijë në SHBA kanë rezultuar pozitivë për COVID-19 që nga fillimi i pandemisë dhe të paktën 460 kanë vdekur, sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë.

“Ndjej një ndjenjë të madhe urgjence” në vënien e vaksinës në dispozicion për fëmijët nën 12 vjeç, tha Gruber. “Ka një kërkesë të ngulitur që prindërit të jenë në gjendje t’i kthejnë fëmijët e tyre në një jetë normale”.

Studimi i vaksinave të fëmijëve është duke vazhduar

Pfizer tha se ka studiuar dozën më të ulët në 2,268 kopshte dhe fëmijë të moshës së shkollës fillore. FDA kërkoi atë që quhet një studim imunitar “tejkalues”: dëshmi se fëmijët më të vegjël zhvilluan nivele të antitrupave tashmë të provuar të jenë mbrojtës tek adoleshentët dhe të rriturit.

Ndërsa rezultatet u publikuan nga Pfizer me anë të një deklarate për shtyp të hënën, ato nuk janë shqyrtuar apo publikuar ende nga një revistë shkencore.

Studimi është ende në vazhdim, dhe ende nuk ka pasur mjaft raste COVID-19 për të krahasuar normat midis të vaksinuarve dhe atyre të cilëve u është dhënë diçka që mund të ofrojë dëshmi shtesë.

Studimi nuk është mjaftueshëm për të zbuluar ndonjë efekt anësor jashtëzakonisht të rrallë, siç është inflamacioni i zemrës që ndonjëherë ndodh pas dozës së dytë, kryesisht tek të rinjtë.

Shenjat e FDA thanë se studimet pediatrike duhet të jenë mjaft të mëdha për të përjashtuar ndonjë rrezik më të lartë për fëmijët e vegjël.

Gruber e Pfizer tha se sapo vaksina të autorizohet për fëmijët më të vegjël, ata do të monitorohen me kujdes për rreziqe të rralla ashtu si të gjithë të tjerët.

Një prodhues i dytë amerikan i vaksinave, Moderna, po studion gjithashtu efektet e vaksinave të saj tek fëmijët e moshës shkollore fillore.

Pfizer dhe Moderna po studiojnë edhe më të rinj, deri tek fëmijët 6 muajsh. Rezultatet priten më vonë gjatë vitit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!