Home News Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Bali-n e Indonezisë

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Bali-n e Indonezisë

by E Ll

Të paktën tre persona janë vrarë dhe shtatë të tjerë janë plagosur pasi një tërmet goditi ishullin turistik të Bali në Indonezi herët të Shtunën.

Tërmeti goditi pak para agimit, duke bërë që njerëzit të vrapojnë jashtë në panik. Ai goditi pikërisht kur ishulli po fillon të rihapet për turizmin ndërkohë që pandemia zbehet.

Shërbimi Gjeologjik Amerikan tha se tërmeti me magnitudë 4.8 u përqëndrua 62 km (38.5 milje) në verilindje të Singaraja, një qytet port Bali.

Thellësia prej 10 km (6.2 milje) mund të ketë përforcuar sasinë e dëmit.

Një tronditje me magnitudë 4.3 pasoi. Ai tërmet ishte relativisht i thellë, në 282 km (174 milje).

Gede Darmada, kreu i Agjencisë së Kërkimit dhe Shpëtimit të ishullit, tha se agjencia ishte ende duke mbledhur të dhëna të drejtpërdrejta mbi dëmet dhe viktimat. Ai tha se lëndimet përfshinin kocka të thyera dhe plagë në kokë.

Tërmeti shkaktoi rrëshqitje toke në një rreth kodrinor, duke vrarë të paktën dy persona dhe duke ndërprerë hyrjen në të paktën tre fshatra. Përmbysi shtëpitë dhe tempujt në Karangasem, zona më e afërt me epiqendrën, duke vrarë një vajzë tre vjeçare e cila u godit nga rënia e mbetjeve.

“Gati 60 përqind e shtëpive në fshatin tonë u dëmtuan dhe nuk mund të jetohet më në to,” tha  Nengah Kertawa, kreu i fshatit Bunga në Karangasem, një nga komunitetet më të goditura. Shtëpitë dhe objektet qeveritare gjithashtu u dëmtuan në Trunyan dhe në Kintamani, një destinacion popullor.

Bali është shtëpia e më shumë se katër milion njerëzve kryesisht hindu në kombin kryesisht mysliman. Është i famshëm për tempujt e tij, vullkanet piktoreske dhe plazhet e bukura me rërë të bardhë.

Të enjten, ishulli u rihap për udhëtarët ndërkombëtarë për herë të parë në më shumë se një vit pasi ngarkesa e rasteve të Indonezisë me COVID-19 ra në mënyrë të konsiderueshme.Vendi ka pasur rreth 1.000 raste në ditë në javën e kaluar pasi arriti kulmin në rreth 56.000 raste të reja ditore në korrik.

Indonezia, një arkipelag i madh me 270 milion njerëz, goditet shpesh nga tërmetet, shpërthimet vullkanike dhe cunami për shkak të vendndodhjes së saj në “Unazën e Zjarrit”, një hark vullkanesh dhe linjash prishjesh në Paqësor. Tërmeti i fundit i madh, në janar kur një tërmet me magnitudë 6.2 të shkallës Rihter, vrau të paktën 105 njerëz dhe plagosi gati 6,500.

Më shumë se 92,000 njerëz u zhvendosën pasi goditi rrethet Mamuju dhe Majene në provincën Sulawesi Perëndimore.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!