Home News Tërmeti i fuqishëm 7.0 ballë godet Meksikën jugperëndimore.

Tërmeti i fuqishëm 7.0 ballë godet Meksikën jugperëndimore.

by E Ll

Një tërmet i fuqishëm goditi Meksikën jugperëndimore pranë vendpushimit të plazhit Acapulco të martën në mbrëmje, duke vrarë të paktën një burrë.

Tërmeti me magnitudë 7.0, i cili goditi 11 milje në verilindje të Acapulco në shtetin Guerrero, tronditi kodrat përreth qytetit, duke rrëzuar pemë dhe duke hedhur gurë të mëdhenj në rrugë.

Guvernatori i shtetit Hector Astudillo i tha televizionit lokal se një burrë u vra nga një shtyllë në rënie. Ai dhe autoritetet e tjera kishin thënë më herët se nuk kishte raporte për dëme të mëdha nga tërmeti, i cili shkaktoi ndërprerje të energjisë në disa shtete.

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador tha se tërmeti nuk kishte shkaktuar dëme të mëdha në Guerrero, rajonin fqinj të Oaxaca, Mexico City dhe gjetkë.

Acapulco është afërsisht 230 milje (375 km) nga Mexico City.

Në lagjen qendrore Roma Sur të Mexico City, dritat u fikën dhe banorët e trembur dolën jashtë. Ata u grumbulluan së bashku në shi, duke mbajtur pranë fëmijët ose kafshët shtëpiake.

“Ishte e tmerrshme. Me të vërtetë më kujton tërmetin e vitit 1985 sa herë që ndodh diçka e tillë,” tha Yesmin Rizk, një banor 70-vjeçar Roma Sur, Roma.

Një tërmet masiv që goditi kryeqytetin meksikan në 1985 vrau mijëra njerëz.

Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS) tha se tërmeti, i matur fillimisht në një magnitudë 7.4 dhe më vonë u zbrit në 7.0, ishte relativisht i cekët, vetëm 20 milje (20 km) nën sipërfaqe.

Shërbimi shtetëror meksikan i energjisë Comision Federal de Electricidad tha në një deklaratë se 1.6 milion përdorues ishin prekur nga tërmeti në Mexico City, shtetin ngjitur të Meksikës, dhe shtetet e Guerrero, Morelos dhe Oaxaca.

Duke pasur në memorie dhe historinë tonë të trishtë me tërmetin, shpresojmë që humbjet të jenë 0.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!