Home News Të shtëna në shkollë : 3 të vdekur, 8 të plagosur pasi nxënësi hap zjarr

Të shtëna në shkollë : 3 të vdekur, 8 të plagosur pasi nxënësi hap zjarr

by E Ll

Një student 15-vjeçar hapi zjarr në shkollën e tij të mesme në Michigan të martën, duke vrarë tre studentë, duke përfshirë një djalë 16-vjeçar, i cili vdiq në makinën e patrullës gjatë rrugës për në spital, thanë autoritetet. Tetë persona të tjerë u plagosën, disa në gjendje kritike.

Sherifi i kontesë Oakland, Michael Bouchard, tha të martën vonë se hetuesit po përpiqeshin ende të përcaktonin një motiv për të shtënat në shkollën e mesme të Oksfordit në Oxford Township, një komunitet prej rreth 22,000 njerëzish afërsisht 30 milje (48 kilometra) në veri të Detroitit.

“Personi që ka më shumë njohuri dhe motivi nuk është duke folur,” tha Bouchard në një konferencë shtypi.

Babai i të dyshuarit kishte blerë Sig Sauer 9 mm të përdorur në të shtënat të premten, tha Bouchard, duke shtuar se ai nuk e dinte pse burri e bleu armën. Bouchard tha se i dyshuari kishte praktikuar të shtënat me armë dhe “postoi fotografi të objektivit dhe armës”.

Tre studentët që u vranë ishin 16-vjeçarja Tate Myre, 14-vjeçarja Hana St. Juliana dhe 17-vjeçarja Madisyn Baldwin. Bouchard tha se Myre vdiq në një makinë patrullimi ndërsa një deputet u përpoq ta çonte në spital.

Bouchard tha se autoritetet ishin të vetëdijshme për akuzat që qarkullonin në mediat sociale se kishte pasur kërcënime për të shtëna në shkollën me rreth 1700 nxënës, por ai tha se ata nuk dinin për thashethemet deri pas sulmit. Bouchard theksoi se sa e rëndësishme është që këshilla të këtij lloji t’u dërgohen autoriteteve, ndërsa paralajmëroi gjithashtu kundër përhapjes së thashethemeve në mediat sociale për sulmin përpara një hetimi të plotë.

Nënsherifi Mike McCabe minimizoi rëndësinë e një incidenti në fillim të nëntorit, kur një kokë dreri u hodh nga çatia e shkollës, gjë që ai tha se ishte “absolutisht e palidhur” me të shtënat. Vandalizmi bëri që administratorët e shkollës të postonin dy letra drejtuar prindërve në faqen e internetit të shkollës në fillim të nëntorit, duke thënë se ata po i përgjigjeshin thashethemeve për një kërcënim ndaj shkollës, por nuk kishin gjetur asnjë.

Autoritetet nuk e publikuan menjëherë emrin e të dyshuarit për të shtënat, por Bouchard tha se deputetët e arrestuan atë brenda disa minutave nga mbërritja në shkollë në përgjigje të një vërshimi prej thirrjesh 911 për sulmin, i cili ndodhi pak para orës 13:00. Ai tha se deputetët e arrestuan pasi doli nga një banjë me armën, për të cilën ai tha se kishte ende shtatë fishekë në të.

“Unë besoj se ata fjalë për fjalë shpëtuan jetë duke e rrëzuar të dyshuarin me një armë zjarri të mbushur ndërsa ishte ende në ndërtesë,” tha Bouchard.

McCabe tha se prindërit e të dyshuarit e vizituan djalin e tyre ku po mbahet dhe e këshilluan që të mos fliste me hetuesit, siç është e drejta e tij. Policia duhet të kërkojë leje nga prindërit ose kujdestari i një të dyshuari të mitur për të folur me ta, shtoi ai. Prokurorja e qarkut Oakland Karen McDonald lëshoi ​​një deklaratë të martën në mbrëmje duke thënë se zyra e saj pret që të lëshojë shpejt akuzat dhe se një përditësim do të jepet të mërkurën. Bouchard tha se i dyshuari nuk kishte pasur përplasje paraprake me departamentin e tij dhe ai nuk ishte në dijeni të ndonjë historie disiplinore në shkollë.

Guvernatori i Miçiganit, Gretchen Whitmer, ishte një nga disa zyrtarë të zgjedhur që shprehu ngushëllime për viktimat.

“Dhuna me armë është një krizë e shëndetit publik që merr jetë çdo ditë. Ne kemi mjetet për të reduktuar dhunën me armë në Michigan. Kjo është një kohë që ne të bashkohemi dhe të ndihmojmë fëmijët tanë të ndihen të sigurt në shkollë, “tha Whitmer në një deklaratë.

Presidenti Joe Biden, përpara se të mbante fjalime në një kolegj komunitar në Rosemount, Minesota, tha: “Ndërsa mësojmë detajet e plota, zemra ime është me familjet që durojnë pikëllimin e paimagjinueshëm të humbjes së një njeriu të dashur”.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!