Home Art dhe Kulturë Të pëlqejnë filmat? Tani mund të jetosh brenda tyre.

Të pëlqejnë filmat? Tani mund të jetosh brenda tyre.

by E Ll

3.2.1…. AKSION!

Një film i mrekullueshëm ka aftësinë të të marrë nga vendi ku je ulur dhe të të fusë brenda ekranit. Aq shumë, sa me qef mund të fillosh një me Indiana Jones ose të jetosh në një kështjellë magjepsëse me Harry Potter.

Kemi një lajm të mirë për ty: Shumë vende që shfaqen në filma të famshëm ekzistojnë, dhe mund t`i vizitosh. Pra, edhe pse mund të mos jesh në të vërtetë një magjistar ose një arkeolog që po kërkon një thesar të fshehur, mund ta përjetosh magjinë e filmit në jetë reale.  Bëj gati valixhet ( bashkë me lekët) dhe përgatitu për një aventurë sepse këtu janë disa vende ku janë xhiruar për filma të famshëm që ia vlen të shtohen në listën e destinacioneve të udhëtimit.

Al Khazneh, ‘Indiana Jones And The Last Crusade’

(Petra, Jordan)

Nëse ke ëndërruar ndonjëherë të jetosh në të njëjtën botë me filmin aventuror të mbushur me aksion “Indiana Jones dhe Kryqëzata e Fundit”, gjërat sapo u bënë reale. Al Khazneh, është një tempull gjigant ranor i ndërtuar në një nga vendet më hipnotizuese në tokë, Petra, Jordan. U paraqit në film si Kanioni i Gjysmëhënës Hënë. Ndërsa në të vërtetë nuk mban Graalin e Shenjtë, Al Khazneh është një vend i mrekullueshëm i përsosur për adhuruesit e historisë dhe entuziastët e filmit njësoj.

Instituti i Artit i Çikagos, “Dita e pushimit të Ferris Bueller”

(Çikago, Illinois)

Ky film i John Hughes u xhirua në të gjithë zonën e Çikagos, por një nga sekuencat e tij më të dukshme u filmua në Institutin e Artit në Çikago.  Mbështetësit e vërtetë të filmit mund të vizitojnë muzeun emblematik të Çikagos për të jetuar një ditë si Ferris Bueller.

Alcatraz, “Arratisja nga Alcatraz”

(San Francisko, Kaliforni)

“Arratisja nga Alcatraz” është një thriller i vitit 1979 me protagonist Clint Eastwood. Alcatraz është një vend i vërtetë. Dikur ishte një burg plotësisht funksional që strehonte kriminelë të mëdhenj si Al Capone. Shërbimi i Parkut Kombëtar ofron turne me traget për këdo që dëshiron të vizitojë burgun e përndjekur nga shumë histori.

Cafe des 2 Moulins, ‘Amelie’

 (Paris, Francë)

Kafeneja e vogël  ku punonte Amelie në Paris është një vend aktual ku edhe ti mund të marrësh kafen pvr atë ditë. Kjo pikë e njohur turistike adhurohet gjithashtu dhe nga vendasit, kështu që rezervo një tryezë paraprakisht nëse dëshiron të darkosh si të jesh vërtet nga Franca.

Shkallët e muzeut të artit, ‘Rocky’

 (Filadelfia, Pensilvani)

Edhe ti mund të vraposh në gjurmët e Rocky jashtë Muzeut të Artit në Filadelfia. Tani të njohur si “Shkallët e Rockyt”, 72 shkallët ikonike prej guri që çojnë deri në hyrjen e muzeut janë pikërisht ato ku stërvitej Rocky Balboa. Ekziston edhe një statujë bronzi e boksierit imagjinar me të cilën mund të pozosh.

Kolegji Wheelock i Universitetit të Bostonit, “Rrjeti Social”

(Boston, Massachusetts)

Krijuesi i Facebook Mark Zuckerberg supozohej të ishte në Harvard, që është një nga kolegjet më të bukura në Amerikë, por Kolegji Wheelock në Boston u përdor si vendndodhja e vendosur për “Rrjetin Social”. Kolegji Wheelock u bashkua me Universitetin e Bostonit në 2018.

Buckingham Palace, ‘Paddington’

Edhe pse Paddington, ariu i lezetshëm dhe shumë i njohur, është i animuar mund të shkosh fizikisht në Buckingham Palace në Londër për të vizituar ku në film ai dhe një roje ndanë një sanduiç në një ditë me shi.

Apartamenti i Carrie Bradshaw, ‘Sex and the City’

Edhe pse nuk do të jesh në gjendje të hysh në ndërtesë, apartamenti ikonik i Carrie Bradshaw në Perry Street, i cili u shfaq në shfaqjen e HBO dhe filmin “Sex and the City”, është një ndalesë popullore për turistët që duan të bëjnë një shëtitje të shkurtër në këpucët luksoze të Carrie. Ndalo dhe bëj disa fotografi për Instagram, pastaj endu në West Village sepse është një nga vendet më të mira për të parë të famshmin New York City.

Katedralja e Kishës së Krishtit, “Harry Potter”

Hogwarts është i vërtetë. Ose të paktën ndërtesa është. Seria e filmave të “Harry Potter” përdori fotografi të jashtme të Katedrales së Kishës Oxford Christ, një vend adhurimi frymëzues, si bazë për Hogwarts. Magjia e filmit e bën atë të duket si vendi që “Djali që jetoi” e quan shtëpi.

Stacioni Grand Central, ‘Men in Black II’

 (Nju Jork, Nju Jork)

Një koloni e tërë alienësh zënë një dollap me kyç në Stacionin Grand Central të Nju Jorkut në “Men in Black II”. Edhe pse alienët janë pranuar nga CIA që janë vërdallë, Will Smith dhe Tommy Lee Jones filmuan skena me ta në stacionin e famshëm.

Lugina Hanapepe, “Parku Jurassic”

  (Kauai, Hawaii)

Një nga regjisorët më legjendar të të gjitha kohërave, Steven Spielberg, filmoi pjesën më të madhe të “Jurassic Park” në ishullin Kauai.  Skenat me udhëtime me helikopterë dhe ujëvara u zhvilluan në Ujëvarat Manawaiopuna në Luginën Hanapepe. Dinosaurët mund të mos bredhin më në tokë, por vizitorët mund të bëjnë turne me helikopterë në ishull për t’u ndjerë si një nga protagonistët e filmit.

Shtëpia e McCallister, ” I vetëm në shtëpi”

(Winnetka, Illinois)

Shtëpia që Kevin McCallister mbron me kaq mjeshtëri nga Banditët në filmin popullor të Krishtlindjeve të John Hughes “Vetëm në shtëpi” ndodhet në periferi të Çikagos, Winnetka. Edhe pas gati 30 viteve publikimit të filmit turistët ende mblidhen për të rikrijuar fytyrën e tronditur të Kevin.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!