Home News Të paktën 5 të vdekur dhe 23 të plagosur pas një shpërthimi në kryeqytetin e …

Të paktën 5 të vdekur dhe 23 të plagosur pas një shpërthimi në kryeqytetin e …

by E Ll

Të paktën pesë persona vdiqën dhe 23 të tjerë u plagosën pasi një shpërthim i madh tronditi sot kryeqytetin e Somalisë Mogadishu, duke shkaktuar një shtëllungë tymi që u ngrit nga vendi i shpërthimit mes të shtënave me armë, sipas zyrtarëve dhe një dëshmitari të Reuters.

“Deri më tani ne e dimë se pesë persona vdiqën dhe 23 të tjerë (u plagosën)”, tha për Reuters Abdikadir Abdirahman, drejtori i shërbimeve të Ambulancës Aamin.

Grupi islamik i Somalisë al Shabaab kreu sulmin që kishte në shënjestër një autokolonë të Kombeve të Bashkuara, Abdiasis Abu Musab, tha zëdhënësi i operacioneve ushtarake të grupit për Reuters.

Shpërthimi pranë kryqëzimit K4 në zemër të Mogadishu ishte aq i madh sa që shembi muret e shkollës fillore dhe të mesme Mucassar aty pranë dhe gjithashtu la makina të shkatërruara.

“Ne u tronditëm nga presioni i shpërthimit, më pas u shurdhuam nga të shtënat që pasuan”, tha Mohamed Hussein, një infermiere në Spitalin Osman aty pranë.

Ai shtoi se ishte nxjerrë nga rrënojat e një tavani të shembur.

“Muret e spitalit tonë u shembën. Përballë nesh është një shkollë që po ashtu u shemb. Nuk e di sa kanë vdekur”, tha ai.

Zyrtarët e sigurisë nuk mund të kontaktoheshin menjëherë për të komentuar.

Al Shabaab ka vite që lufton qeverinë qendrore të Somalisë për të vendosur sundimin e saj bazuar në interpretimin e rreptë të ligjit të sheriatit të Islamit.

Grupi kryen shpesh bomba dhe sulme me armë në Somali dhe gjetkë në luftën e tij kundër ushtrisë somaleze dhe forcës AMISOM të mandatuar nga Bashkimi Afrikan që ndihmon në mbrojtjen e qeverisë qendrore.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!