Home News Të paktën 25 të vdekur pasi shirat e dendur goditën …

Të paktën 25 të vdekur pasi shirat e dendur goditën …

by E Ll

Shirat e dendur në bregdetin e Sri Lankës dhe në shtetin jugor të Indisë të Tamil Nadu kanë vrarë të paktën 25 njerëz, kanë shkatërruar mijëra shtëpi, thanë autoritetet.

Në Sri Lanka, 20 njerëz kanë vdekur ditët e fundit, shumica nga mbytja, ndërsa pesë u lënduan nga rrëshqitjet e dheut, thanë zyrtarët të mërkurën.

“Duke pasur parasysh prevalencën e Covid-19, qeveria ka inkurajuar mbi një mijë familje që të shpërngulen me të afërmit për të reduktuar ngarkesën në qendrat e drejtuara nga qeveria”, tha Sudantha Ranasinghe, kreu i Qendrës së Menaxhimit të Fatkeqësive të Sri Lankës.

Depresioni i presionit të ulët pas shirave pritej të lëvizte drejt Tamil Nadu të enjten në mbrëmje, tha zyra e motit në Sri Lanka. Pesë persona kanë vdekur tashmë në shtetin, i cili pret qendrën e prodhimit të automobilave të Indisë në kryeqytetin e saj, Chennai.

Departamenti Meteorologjik Indian lëshoi ​​një alarm të kuq në pjesë të Tamil Nadu dhe shtetit fqinj Andhra Pradesh, duke u kërkuar peshkatarëve që të mos dilnin në det.

Zyrtarët e shtetit të Tamil Nadu evakuuan qindra njerëz nga zonat e ulëta dhe shpërndanë racione dhe ushqime për të prekurit tashmë nga shirat.

Kryeministri i shtetit M.K. Stalini tha në Twitter se i kishte kërkuar kryeministrit Narendra Modi të lirojë fondet nga Fondi Kombëtar i Ndihmës ndaj Fatkeqësive, duke shtuar se paratë e alokuara më parë ishin shteruar.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!