Home News Tajvani duhet të ‘mbështetet tek vetja’ për t’u mbrojtur kundër sulmeve të mundshme nga Kina.

Tajvani duhet të ‘mbështetet tek vetja’ për t’u mbrojtur kundër sulmeve të mundshme nga Kina.

by E Ll

Ministri i mbrojtjes i Tajvanit tha të enjten se Tajvani duhet të jetë i përgatitur për të mbrojtur veten dhe nuk mund të varet plotësisht nga vendet e tjera për të ndihmuar nëse Kina do të nisë një sulm kundër ishullit, edhe pse presidentja e Tajvanit tha se ajo kishte besim se SHBA do ta mbronte atë.

“Vendi duhet të mbështetet tek vetja dhe nëse ndonjë mik apo grupe të tjera mund të na ndihmojnë, atëherë është siç thashë më parë, ne jemi të lumtur që e kemi si mbështjetje, por nuk mund të varemi plotësisht prej kësaj gjëje,” ministri, Chiu Kuo-cheng., u tha gazetarëve pasi u mor në pyetje në legjislaturë si pjesë e një seance për mbrojtjen kombëtare.

Tensionet midis Tajvanit dhe Kinës janë rritur në nivelin e tyre më të lartë në dekada, me Kinën që dërgoi një numër rekord avionësh luftarakë drejt hapësirës ajrore ndërkombëtare afër ishullit, duke rritur një fushatë ngacmimi ushtarak. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka thënë se Kina do të ketë aftësi “gjithëpërfshirëse” për të pushtuar ishullin deri në vitin 2025.

Kina pretendon Tajvanin si pjesë të territorit të saj kombëtar, megjithëse ishulli ka qenë i vetëqeverisur që kur u nda nga kontinenti i sunduar nga komunistët në 1949 pas një lufte të gjatë civile.

Chiu i ka quajtur tensionet në rritje midis Kinës dhe Tajvanit si më “të rëndat” që ka parë në 40 vjet.

Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen tha në një intervistë për CNN që u transmetua të enjten se ajo ishte e bindur se SHBA do të mbronte Tajvanin nëse Kina bën një lëvizje kundër ishullit.

“Unë kam besim duke pasur parasysh marrëdhënien afatgjatë që kemi me SHBA-në dhe gjithashtu mbështetjen e popullit të SHBA-së si dhe Kongresit”, tha Tsai.

Javën e kaluar, presidenti i SHBA-së Joe Biden në dukje kundërshtoi politikën e SHBA-së për dekada ndaj Tajvanit kur tha se SHBA-të ishin të përkushtuara për të mbrojtur ishullin nëse Kina e sulmonte atë.

SHBA ka një politikë të “paqartësisë strategjike” ndaj Tajvanit, ku ka qenë qëllimisht e paqartë nëse do të mbronte ishullin përballë një sulmi. Megjithatë, SHBA-të kanë gjithashtu një politikë për të mbështetur vetëmbrojtje të ishullit, duke përfshirë sigurimin e armëve, siç deklarohet në Aktin e Marrëdhënieve me Tajvanin.

Shtëpia e Bardhë më vonë tha se komentet e Biden nuk përfaqësonin një ndryshim në politikën ndaj ishullit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!