Home Këshilla Sytë janë dritarja e shpirtit. Ja si të kujdesesh për to.

Sytë janë dritarja e shpirtit. Ja si të kujdesesh për to.

by E Ll

Sytë janë një nga organet që prekim më shpesh. Është veçanërisht e rëndësishme të mësosh si t’i mbrosh dhe t’i mbash të shëndetshëm.

Ju keni dëgjuar termin “sytë janë dritarja për shpirtin” dhe ndërsa kjo mund të jetë e vërtetë, ato gjithashtu na ndihmojnë të kalojmë jetën dhe si organet e tjera të trupit, ata duhet të kujdesen çdo ditë. Dieta dhe disa shtesa mund të kenë ndikim të vërtetë në shëndetin e syve tuaj si sot ashtu edhe me moshën. Sytë, sipas ekspertëve, janë organi që ndikohet më shumë nga të ushqyerit.

Pse shëndeti i syve është i rëndësishëm?

Sipas shumë ekspertëve të njohur shëndetësor, sytë janë thjesht zgjatim i trurit dhe nëse truri plaket edhe sytë gjithashtu plaken.

Syri, ashtu si truri, është kryesisht dhjamor. Dhe dhjami është i prirur për t`u dëmtuar sepse oksidohet. Është njësoj si të lësh peshk jashtë gjatë gjithë natës. Ushqimet më të mira për trurin dhe sytë janë antioksidantët sepse ngadalësojnë procesin e oksidimit të yndyrës.

Cilat ushqime janë më të mirat për sytë?

Ushqimet që përfshijnë zink, acide yndyrore omega 3, karotenoide dhe vitaminë C mund të ndihmojnë në largimin e sëmundjeve të syve si degjenerimi makular dhe katarakti.

Ushqimet e detit janë ushqimet më të mira për promovimin e shëndetit të syve. Në mënyrë të veçantë, ushqimet rozë si salmoni dhe karkalecat janë veçanërisht të dobishme sepse janë të larta në Astaxanthin, një pigment i kuqërremtë që është dhe karotenoid. Astaksantina gjendet në disa alga dhe shkakton ngjyrën rozë. Gjendet në këmbët e gaforres, salmon, troftë, karavidhe, karkaleca dhe në disa ushqime të tjera të detit.

Astaksantina është e shëndetshme për sytë sepse është e aftë të kalojë ndërmjet pengesës së retinolit në gjak. Çdo ind është po aq i shëndetshëm sa furnizimi me gjak për të.

Ushqimet më të mira për shëndetin e syve futen dhe boronica, avokado, të verdhat e vezëve dhe arrat.

Si të ruajmë shëndetin e syve?

Ndër gjërat kryesore që duhet të përmendet është që sytë tanë nuk supozohet t’i nënshtrohen dritës gjatë gjithë natës pra telefonat afër gjatë natës i bëjnë shumë dëm syrit.

Pas darkës fillo të zbehësh dritat dhe të shmangësh shikimin e ekraneve para gjumit. Nëse natën, të duhet të punosh vonë dhe e di që do të shikosh një ekran, vendos syzet e tua blu për të mbrojtur sytë. Gjatë ditës, përpiqu çdo orë të bësh pushim nga koha që po kalon në ekran. Merr disa minuta për t’u përqëndruar në gjërat që janë pak larg dhe jo afër syrit.

Për sa i përket pamjes estetike, shqetësimi kryesor janë rrathët e zinj dhe rrudhat. Për fat të mirë ne kemi rekomandimin e duhur për këtë problematikë. REPARANDO është kremi regjenerues i cili mund të përdoret gjerësisht, jo vetëm në zonën e syve për të lehtësuar dukjen e vijave të holla dhe ndihmon në zbardhjen e lëkurës duke eleminuar rrathë e zinj. Kjo falë përbërjes organike e cila tonifikon dhe përmirëson teksturën e lëkurës  duke i dhënë një pamje më të freskët.

Përdor syze dielli

Gjithmonë mbaj syze dielli që janë mbrojtëse ndaj rrezeve UV për të mbrojtur sytë nga rrezet e dëmshme të diellit që mund të çojnë në degjenerim makular dhe sëmundje të tjera të syve më vonë. Fëmijët gjithashtu duhet të mbajnë syze dielli për të mbrojtur sytë e tyre nga dëmtimi. Mos harro, megjithëse rrezatimi ultraviolet është i padukshëm për syrin e njeriut, ai është gjithmonë i pranishëm. Prandaj duhet të mbrohesh në ditë me diell, ditë me re dhe në çdo ditë në mes.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!