Home News Sulm nate : Izraeli bombardon portin sirian të Latakisë

Sulm nate : Izraeli bombardon portin sirian të Latakisë

by E Ll

Një sulm ajror izraelit në portin sirian të Latakias herët këtë mëngjes synoi një ngarkesë “armësh dhe municionesh”, sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR), një grup pro-opozitar me bazë në Mbretërinë e Bashkuar që fokusohet në monitorimin e Luftës Civile Siriane. . Bastisja, e cila nuk është pranuar nga Izraeli, rezultoi në shpërthime masive dhe një zjarr që u dogj për rreth 10 orë përpara se të vihej nën kontroll. Deri më tani nuk ka raporte të konfirmuara për viktima.

Sulmi ajror shënjestroi terminalin e kontejnerëve në portin e Latakias në brigjet e Mesdheut të Sirisë rreth orës 3:21 të mëngjesit të sotëm me kohën lokale. Burime të shumta thonë se Forca Ajrore izraelite (IAF) ishte përgjegjëse për sulmin, avioni i saj lëshoi ​​raketa nga mbi Mesdhe.

Megjithatë, IAF me sa duket e ka kthyer vëmendjen e saj vetëm në Latakia këtë muaj, me sa duket në përgjigje të dërgesës së armëve për të furnizuar forcat e mbështetura nga Irani, si Hezbollahu. Bastisja e parë e tillë ishte më 7 dhjetor, duke synuar një dërgesë armësh iraniane të raportuar. Është e paqartë se çfarë municionesh përdori IAF në këto sulme. Ndërsa disa llogari përshkruajnë përdorimin e raketave të lundrimit, distancat dhe llojet e objektivave të përfshira do të lejonin gjithashtu përdorimin e bombave me diametër të vogël (SDBs), ose ndoshta Municioneve të Përbashkëta të Sulmit Direkt (JDAM).

“Armiku izraelit kreu një agresion ajror me disa raketa nga drejtimi i Mesdheut … duke synuar oborrin e kontejnerëve në portin Latakia,” i tha një burim ushtarak pa emër për agjencinë shtetërore të lajmeve siriane, Sana, në përgjigje të sulmit të sotëm. Ata shtuan se sulmi rezultoi në “dëme të konsiderueshme materiale”.

Sipas medias Sana të drejtuar nga shteti i Sirisë, zjarri që përfshiu portin pas sulmit u shkaktua nga kontejnerët që mbanin “vaj motori dhe pjesë këmbimi për makina dhe automjete të tjera”. Megjithatë, SOHR raporton se “shpërthimet e fuqishme që u ndjenë në të gjithë qytetin e Latakias dhe periferitë e tij” ishin rezultat i dërgesave me armë shpërthyese.

Për Izraelin, fushata kundër objektivave në Siri është e nevojshme për të parandaluar Iranin që të fitojë më shumë tërheqje në vend dhe ta përdorë atë si një trampolinë për të nisur sulmet e veta ndaj Izraelit, të kryera shpesh nga përfaqësues si Hezbollahu, dhe për të ndaluar dërgesat e armëve që përndryshe do të marrin rrugën për në Liban. Raketat, raketat dhe dronët vetëvrasës janë disa nga kërcënimet kryesore që Izraeli po përpiqet të ndalojë.Si një tjetër lojtar i madh në luftën civile siriane, Rusia dihet se është njoftuar nga Izraeli paraprakisht për disa sulme ajrore dhe mbrojtja e saj ajrore nuk angazhohet në IAF. Rusia ka bazën e saj kryesore ajrore në Siri në Khmeimim në provincën Latakia, më pak se 10 milje larg, ndërsa ka një strukturë të madhe detare në Tartus, rreth 50 milje më në jug. Instalimet ruse mbrohen nga sistemet e mbrojtjes ajrore S-400, të cilat nuk morën asnjë veprim gjatë bastisjes së mëngjesit të sotëm.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!