Home News Spanjë : Gati 70 mjekë rezultojnë COVID-19 pozitiv pas një feste kolektivi

Spanjë : Gati 70 mjekë rezultojnë COVID-19 pozitiv pas një feste kolektivi

by E Ll

Gati 70 infermierë dhe mjekë që punojnë në njësinë e kujdesit intensiv në një spital spanjoll kanë rezultuar pozitivë për COVID-19 pasi morën pjesë në një festë Krishtlindjesh, thanë autoritetet shëndetësore të hënën.

Gjashtëdhjetë e tetë mjekë në Spitalin Rajonal Universitar në Malaga ishin diagnostikuar me koronavirus, tha qeveria rajonale e Andaluzisë.

Autoritetet shëndetësore thanë se po hetonin burimin e infeksionit, por shtuan se të 68 morën pjesë në një festë Krishtlindjesh më 1 dhjetor, në të cilën ishin të pranishëm 173 persona.

Ata që u kontraktuan me COVID-19 kishin të gjithë teste antigjeni ose vaksina të treta përforcuese përpara se të merrnin pjesë në festë, thanë autoritetet shëndetësore.

Një tjetër burim i mundshëm i infeksionit mund të ketë qenë një vakt i madh për stafin e spitalit, thanë autoritetet.

Të infektuarit kanë shfaqur simptoma të lehta.

Kryeministri Pedro Sanchez paralajmëroi njerëzit që të qëndrojnë vigjilentë kundër koronavirusit gjatë Krishtlindjeve.

“Ne nuk duhet të ulim vigjilencën tonë”, u tha ai gazetarëve në Madrid.

Autoritetet shëndetësore në Andaluzi kanë rekomanduar që stafi në spitalet e tjera publike dhe private të mos marrë pjesë në festat e Krishtlindjeve.

Katër raste të variantit Omicron janë konfirmuar ndërkohë në Ishujt Balearik të Spanjës, thanë autoritetet shëndetësore atje.

Një baba mbërriti në ishujt Balearik kohët e fundit dhe infektoi dy anëtarë të familjes së tij dhe një person i katërt mbërriti së fundmi në Spanjë nga Afrika e Jugut, thanë autoritetet.Spanja kishte konfirmuar më herët gjithsej pesë raste të variantit Omicron.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!