Home News Spanjë : Demi godet për vdekje një burrë.

Spanjë : Demi godet për vdekje një burrë.

by E Ll

Një 55-vjeçar spanjoll u gjakos për vdekje pasi u godit në këmbë nga një dem gjatë një festivali në të cilin kafshët lëshohen në rrugë, thanë autoritetet lokale të dielën.

Bashkia e Onda-s, në provincën lindore spanjolle të Castellon, tha në një deklaratë se do të pezullonte ditën e fundit të vrapimit të demave të së dielës pas përgjumjes të së shtunës pasdite gjatë festivalit vjetor.

Faqja lokale e lajmeve Levante tha se burri u dërgua në një spital aty pranë, por mjekët nuk mundën ta shpëtonin.

Është vdekja e parë e njohur gjatë një vrapimi të demave që kur festivalet u kthyen në shumë qytete në të gjithë Spanjën pas një pauze të imponuar nga pandemia.

Pavarësisht viktimave të rastësishme dhe kundërshtimit në rritje nga grupet e të drejtave të kafshëve, gara me dema ose lopë mbetet një traditë popullore. Dy persona të tjerë u plagosën gjatë një vrapimi të ngjashëm me dema në një qytet tjetër, raportoi Levante.

Ngjarja më e njohur ndërkombëtarisht është festivali San Fermin i Pamplonas, i cili mbahej çdo vit përpara pandemisë dhe mburrej me tetë gara në ditë të njëpasnjëshme nëpër rrugët e ngushta me kalldrëm të qytetit verior. Edicioni i ardhshëm i tij pritet në korrik 2022, pas një pauze dyvjeçare.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!