Home News SpaceX lëshon 105 satelitë nga Florida

SpaceX lëshon 105 satelitë nga Florida

by E Ll

SpaceX lëshoi ​​me sukses 105 satelitë nga Florida të enjten në mëngjes si pjesë e programit të saj rideshare, të cilin e përdor për të lëshuar satelitë për dhjetëra klientë në një mision të vetëm.

Raketa Falcon 9 u ngrit në qiellin blu në misionin Transporter-3 siç ishte planifikuar në orën 10:25 të mëngjesit EST nga Kompleksi 40 në Stacionin e Forcave Hapësinore Cape Canaveral pranë Qendrës Hapësinore Kennedy.

“Në rregull, siç mund ta shihni Falcon 9 ka pastruar kullën, e ngritur nga Kepi Canaveral,” tha inxhinierja e SpaceX Kate Tice gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë.

Shumë prej anijeve kozmike në bord nuk ishin më të mëdha se një kuti këpucësh pasi satelitët, si telefonat dhe kompjuterët desktop, përdorin më shumë komponentë të miniaturës.

Anija kozmike fluturoi së bashku në orbitë për rreth një orë, pas së cilës grupe satelitësh u lëshuan periodikisht për rreth 30 minuta. SpaceX konfirmoi vendosjen e suksesshme të të gjitha anijeve kozmike përveç dy dhe tha se do të përpiqet të konfirmojë dy të fundit këtë pasdite.

Nisja është e treta në programin e transportit të transportit të SpaceX që filloi në janar 2021.

“SpaceX synon të paktën tre fluturime të dedikuara për ndarje në orbitën sinkrone të diellit në vit”, tha Tice. “Dhe ne ofrojmë gjithashtu mundësi për një udhëtim në orbitë në misionet tona Starlink të cilat nisen çdo dy javë.”

Përforcuesi i fazës së parë fluturoi për herë të dhjetë dhe u kthye në një platformë uljeje rreth 10 milje larg nga vendi i nisjes brenda nëntë minutave nga ngritja. SpaceX priste që ai përforcues të krijonte një bum zanor të dëgjuar në të gjithë rajonin.

Një kompani në bord, FOSSA Systems me bazë në Madrid, është e specializuar në satelitë të vegjël për të ashtuquajturin komunikim “Interneti i Gjërave” (IoT). Për shembull, një shërbim i tillë mund të lidhë pajisje si zinxhirët e çelësave me internetin, në mënyrë që klientët të mund të gjejnë çelësat e tyre.

FOSSA postoi në lidhje me nisjen të mërkurën në Twitter: “Numërimi mbrapsht për vendosjen e 6 FOSSASAT-2E tonë të parë IoT ka filluar! Nesër, më 13 janar, do të bëhet lëshimi i 6 pikosatelitëve tanë të parë me partnerët tanë… duke demonstruar gjithashtu Zhvilluesi i PocketPod dhe lëshohet në LEO për PocketQubes.”

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!