Home Flokët Si të parandaloni puçrrat: 11 këshilla për ti eleminuar natyralisht

Si të parandaloni puçrrat: 11 këshilla për ti eleminuar natyralisht

by admin

Aknet janë një çrregullim i zakonshëm i lëkurës që mund të rezultojë në disa lloje shenjash. Disa përfshijnë puçrra, pika të bardha dhe pikat e zeza. Ka shumë mënyra për të parandaluar aknet.

Dermatologët kanë identifikuar katër faktorë që kontribuojnë në zhvillimin e puçrrave:

Lëkura prodhon shumë vaj, i cili bllokon poret

Grumbullimi i qelizave të vdekura

Prania e një bakterie të quajtur Propionibacterium acnes (P. acnes) në pore

Inflamacioni i lëkurës i cili çon në skuqje

Këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga puçrrat dhe zvogëlimin e numrit të shpërthimeve.

11 mënyra për të parandaluar puçrrat

Ka shumë gjëra që një person mund të bëjë për të parandaluar puçrrat dhe format e tjera të akneve, duke përfshirë:

1. Lani fytyrën dy herë në ditë

Është e rëndësishme të hiqni papastërtitë dhe yndyrën e tepërt nga lëkura duke e larë rregullisht. Përdorni një sapun organik dhe ujë të vakët. Vendos një kremi rigjenerues do ta mbajë lëkurën të hidratuar dhe ushqyer. Larja e tepërt e fytyrës mund të bëjë që lëkura të thahet, gjë që mund të përkeqësojë puçrrat.

2. Evitoni pastrimin e ashpër

Disa njerëz pastrojnë lëkurën me pëlhura larëse të ashpra. Kjo mund të irritojë lëkurën dhe të shkaktojë inflamacion, duke i përkeqësuar puçrrat.

Përdorimi i një sapuni organik me duar të pastra të destinuar për përdorim në fytyrë do të ndihmojë në parandalimin e puçrrave.

3. Mbani flokët të pastër

Nëse vaji i tepërt në flokë udhëton për në lëkurë, mund të përkeqësojë aknet. Larja e rregullt e flokëve mund të ndalojë puçrrat nga zhvillimi, veçanërisht afër vijës së flokëve. Përdorni një spraj organik për të eleminuar yndyrën në flokë.

Gjithashtu, evitoni produkte të tilla si xhel flokësh ose llak në fytyrë. Këto gjithashtu mund të bllokojnë poret dhe të çojnë në shpërthime.

4. Evitoni ngacmimin e puçrrave

Duhet ta evitoni ngacmimin e puçrrave pasi kjo rezulton në inflamacion dhe shenja.

Për të zvogëluar shfaqjen e shenjave, përdorni një krem rigjenerues organik, që parandalon formimin e puçrrave të reja.

5. Aplikoni krem rigjenerues

Përdorni krem rigjenerues organik që të zvogëlojnë shpërthimet, veçanërisht kur ato tentojnë të ndodhin në zona të caktuara si:

mjekra

hunda

balli

6. Reduktoni ushqimet që lidhen me puçrrat

Sugjerohet që disa ushqime mund të shkaktojnë akne në pacientë të caktuar.

Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, ushqimet me një indeks të lartë glicemik mund të rrisin rrezikun e shfaqjes së akneve ose t’i përkeqësojnë aknet.

Këto ushqime potencialisht problematike janë me sheqer dhe me shumë karbohidrate. Disa shembuj përfshijnë: biskota, ëmbëlsira.

7. Ruani lëkurën nga dielli

Dielli ka shumë efekte të dëmshme në lëkurë. Djegia nga dielli gjithashtu mund të çojë në një prodhim të tepërt të vajrave që i përkeqësojnë aknet. Përdorimi i kremit rigjenerues organik kundër diellit do të ndihmojë për të parandaluar djegiet nga dielli dhe aknet e acaruara.

8. Shmangni produktet e kujdesit për lëkurën që përmbajnë vaj / kimikate sintetike

Produktet e kujdesit për lëkurën që përmbajnë vaj / derivate kimike sintetike bllokojnë poret.

Mund të jetë një ide e mirë të shmangni vendosjen në lëkurë të vajrave të gatimit, të cilat gjithashtu bllokojnë poret.

9. Reduktoni Shtresimin (eksfolimin) e tepruar

Shtresimi është procesi i heqjes së qelizave të vdekura nga lëkura.

Ndërsa disa shtresime mund të ndihmojnë në përmirësimin e akneve, shumë mund të përkeqësojë shpërthimet. Kjo ndodh kur një person heq shumë vaj natyral nga lëkura. Lëkura mund të kompensohet duke prodhuar më shumë vaj, i cili bllokon poret dhe çon në më shumë puçrra.

Nëse një person po eksfolion shumë, lëkura mund të irritohet ose të ndihet shumë e thatë pas larjes.

10. Ulni stresin

Stresi shpesh shkakton inflamacion, i cili mund të përkeqësojë shpërthimet.

Më poshtë janë disa mënyra për uljen e stresit që mund të ndihmojnë në parandalimin e puçrrave: meditimi, ushtrimet, yoga, relaksi para gjumit, leximi, natyra

11. Mbani produktet e kujdesit për fytyrën të pastra

Sfungjerët dhe furçat e makiazhit duhet të pastrohen rregullisht me ujë dhe sapun për të parandaluar grumbullimin e baktereve, të cilat mund të çojnë në shpërthime. Sigurohuni që furçat të thahen plotësisht përpara përdorimit.

*Artikuj të tjerë që mund t’ju interesojnë:

Lufto aknet, ekzemën, dermatitin seborroik, psoriazën me REPARANDO

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!