Home Këshilla Si të kujdeseni që lëkura juaj të duket më e re?

Si të kujdeseni që lëkura juaj të duket më e re?

by admin

Kolagjeni është një proteinë e prodhuar nga qelizat tona që ndihmon lëkurë të duket më e re dhe i dhuron asaj qëndrueshmëri, elasticitet. Në moshë të re, lëkura jonë mbetet e lëmuar sepse rigjeneron vazhdimisht veten.

Por ndërsa plakemi, prodhimi i kolagjenit ngadalësohet – dhe kolagjeni ekzistues mund të dëmtohet për shkak të ekspozimit në diell dhe zakoneve të këqija të lëkurës. Rezultatet? Lëkura juaj do të jetë e mbushur me rrudha.

Ka shumë zgjidhje që mund të bëni për të ruajtur kolagjenin tuaj dhe për të rritur prodhimin e tij…

Merrni vitaminë C për lëkurën

Studimet kanë treguar se gratë mbi 40 vjeç me sasinë më të lartë të vitaminës C në dietën e tyre kishin më pak të ngjarë të krijonin rrudha sesa ato që konsumuan nivele më të ulëta.

Vitamina C është thelbësore për ¬formimin e kolagjenit – pa të aminoacidet nuk mund të lidhen për të formuar proteinën

Vendosni krem hidratues që ju ofron mbrojtje nga dielli

Ekspozimi në diell është një ndër faktorët kryesore për përshpejtimin e humbjes së kolagjenit. Rrezet UVA depërtojnë thellë në lëkurë dhe dëmtojnë strukturat e kolagjenit.

Reduktoni sheqernat

Konsumimi i shqernave shkakton plakje të parakohshme të lëkurës. Sheqernat përshpejtojnë procesin e plakjes dhe kështu shkaktojnë lëkurën me rrudha.

Eksfolimi

Heqja e shtresës së sipërme dhe të vdekur të lëkurës – ndihmon në përshpejtimin e procesit natyror të rinovimit të lëkurës dhe kolagjenit.

Masazhimi

Masazhimi i fytyrës tuaj çdo ditë do të ndihmojë në rritjen e prodhimit të kolagjenit, t’i dhuroj lëkurës një pamje më të shëndetshme dhe do të ndihmojë në stimulimin e gjëndrave limfatike për të promovuar lëkurë të pastër.

Cili është produkti që rekomandohet dhe është efektiv për të riparuar lëkurën dhe për të reduktuar rrudhat?

REPARANDO, është krem rigjenerues, i cili ka efekt anti-age, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe lufton rrudhat. Kremi ka në përmbajtje përbërës organik si: Gjalpi i dhisë, gjalpi shea, kalendula, trumza, sherebela, bari i pezmit dhe produkte blete. REPARANDO është formuluar me përbërës që hidraton lëkurën në thellësi, parandalon rrudhat dhe njollat e moshës, promovon prodhimin e kolagjenit. Falë përbërësve organik, si gjalpi i dhisë depërton në 8 shtresa të sipërfaqes së lëkurës.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!