Home Këshilla Si ta trajtojme ekzemën në mënyrë natyrale?

Si ta trajtojme ekzemën në mënyrë natyrale?

by Xh D

Cilat janë simptomat e ekzemës?

 • Lëkura çahet në vende të caktuara
 • Disa zona të lëkurës plasariten
 • Lëkura është zakonisht e thatë
 • Disa zona të lëkurës skuqen dhe inflamohen
 • Mund të zhvillohen flluska dhe qeska në formë likuidi nën lëkurë.

Si ta trajtojme ekzemën në mënyrë natyrale?

Ekzema është një nga sëmundjet më të përhapura dermatologjike, jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë botën. Pavarësisht pamjeve që mund të keni parë dhe që fillimisht mund t’ju kenë frikësuar, ekzema është një sëmundje e lëkurës dhe mbetet vetëm në lëkurë, d.m.th. nuk prek organet e brendshme dhe nuk rrezikon jetën e pacientit. Kjo është ana pozitive e kësaj sëmundjeje. Në fazat e para të saj, ekzema quhet ndryshe edhe dermatit atopik. Është një sëmundje e trashëgueshme. Ka persona që, për fatin e tyre të keq, kjo sëmundje iu shfaqet që kur lindin apo që në muajt e parë të jetës. Ka edhe persona të tjerë, të cilëve iu shfaqet në moshë madhore. Sëmundja ka komponentin e trashëgimisë, pastaj faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në shpërthimin e saj, janë edhe alergjitë, sepse në bazë të kësaj sëmundjeje është fenomeni alergjik. Këtu mund të përmend kushtet mjedisore ose personat që mund të jenë alergjikë nga ambienti, nga pluhurat ose nga përdorimi i produkteve që kanë në përmbajtje kimikate.

Këshilla Për Parandalimin E Ekzemës

 • Sigurohuni që në ambientet tuaja ka lagështirë të përshtatshme.
 • Përdorni sapun 100% organik
 • Mos përdorni ujë të nxehtë apo materiale të ashpra për lëkurën.  Pas larjes, lyejeni të gjithë trupin me krem rigjenerues që t’i ofrojnë lëkurës kujdesin e duhur
 • Ajroseni shtëpinë rregullisht.
 • Mbajeni dhomën e gjumit të pastër nga sendet që mbledhin pluhur.
 • Lyejini duart rregullisht me krem për t’i hidratuar dhe për të trajtuar ekzemën
 • Gjatë pastrimit përdorni doreza dhe sigurohuni që zbardhuesit nuk bien në kontakt me lëkurën.
 • Në dimër, mos vishni rroba leshi por vetëm pambuku.
 • Mos prekni ushqime si mishi, peshku apo qepët.
 • Lajini duart me ujë të ngrohtë dhe thajini me peshqir.
 • Produkt i rekomanduar për trajtimin e ekzemës

Cili është produkti që rekomandohet dhe eshtë efektiv për të kuruar ekzemën?

Nga studimet që janë kryer brandi SKIN NOVIS ka krijuar produktin ideal me formulë revolucionare për të larguar ekzemën nga lëkura juaj, për të reduktuar çdo skuqje që keni në lëkurë, për të trajtuar dhe eleminuar irritimet gjithashtu për t’i rikthyer lëkurës butësinë dhe kujdesin që i nevojitet. Produkti është i testuar dermatologjikisht për t’ju dhuruar rezultatet që ju dëshironi. Rezultatet do të shihen në mënyrë graduale, duke filluar që në javën e 3 ju do të keni përmirësim në lëkurën tuaj. Me përdorimin e këtij produkti rezultatet që ju do të merrni do të merrni rezultate maksimale. Ky krem është shumëfunksional; mbron, qetëson lëkurën, duart, dhe acarime të tjera që mund të ketë lëkura. Ju mund t’a vazhdoni ditën të qetë, lëkurën tuaj besojani ekspertëve.

Produkti për të trajtuar ekzemën nga SKIN NOVIS, nuk ka asnjë efekt anësor në lëkurë, sepse përbërja është 100% organike. Falë përbërjes së tij kremi do I’u dhurojë rezultatet që ju dëshironi:

 • Një prej përbërsve është gjalpi i dhisë, i cili përmban acid laktik, forcon barrierën e lëkurës, hidraton lëkurën dhe e bën më rezistente nga ekzema. Kujdeset për lëkurën që të duket e shëndetshme dhe të shkëlqejë.
 • Gjalpi shea është ideal për ekzemën, produkti nga SKIN NOVIS e ka në përmbajtje këtë ingredient përhapet lehtësist në lëkurë dhe e mban të hidratuar lëkurën. Ky përbërës ka efekt shërues në lëkurë.
 • Kalendula ka veti anti-fungale, anti-inflamatore dhe anti-bakteriale, ndihmon në qetësimin e ekzemës por njëkohësisht trajton/ eleminon psoriazën, djegiet nga dielli, aknet. Ndihmon në promovimin e kolagjenit dhe kujdeset për elasticitetin lëkurë.
 • Trumza forcon barrierën e lëkurës. Nëse lëkura është e thatë, e dehidratuar, ka kruajtje sugjerohet të zgjidhni krem që kanë këtë përbërës. Gjithashtu, ka veti shëruese, veti antiseptike. Ndihmon lëkurën e lodhur, ndihmon qarkullimin e gjakut në lëkurë dhe përmirëson pamjen e dukshme të lëkurës. Kujdeset që të eleminojë shenjat e akneve, ndihmon në inflamacionet që shkaktohen në lëkurë dhe lufton hiperpigmentimin.
 • Sherebela përmirëson pamjen e lëkurës, stimulon rinovimin e qelizave dhe rrit qarkullimin e gjakut. Kjo bimë është e pasur me calcium dhe vitaminë A, të cilat janë të nevojshme për rigjenerimin e përditshëm të qelizave. Ky proces rinovimi ndihmon për të minimizuar dhe vonuar shfaqjen e rrudhave të fytyrës. Ndihmon lëkurën e yndyrshme ose të thatë duke ndihmuar në rregullimin e prodhimit të sebumit, gjë që e bën atë efektive në trajtimin e akneve. Sherebela lehtëson dhe përmirëson lëkurën. Sherebela ndihmon në eleminimin e akneve, , si dhe trajton ekzemën ose psoriazën.
 • Bar Pezmi është veçanërisht i dobishëm në reduktimin e inflamacionit; është efektiv në parandalimin dhe shfaqjen e rrudhave, përmirësimin e butësisë së lëkurës dhe mbajtjen e lëkurës pa baktere që mund të sjelli shfaqjen e akneve.
 • Produktet e bletës kanë shumë veti shëruese. Ka veti anti-inflamatore por gjithashtu ndihmon në formimin e një barrierë midis lëkurës dhe ambientit ku ju ndodheni pa bllokuar poret. Produktet e bletës janë të pasura me vitaminë A. E mbron lëkurën për të ruajtur lagështinë në fytyrë por gjithashtu redukton thatësinë në lëkurë. Sugjerohet të zgjidhni produkte që kanë këtë përbërës i cili trajton ekzemën dhe kruarjet që i shkaktohen lëkurës.

Të gjithë keta përbërës, do t’i gjeni vetëm në 1 krem të vetëm i cili do të kujdeset për lëkurën tuaj, duke ofruar efekt qetësues, rigjenerues. Do të eleminojë ekzemën, dermatitin, psoriazën. Do të ndihmojë në lehtësimin e acarimeve në lëkurë dhe kruajtjes për shkak të skuqjeve që shkaktohet nga eczema. Njëkohësisht mund ta përdorni dhe si krem rigjenerues për të parandaluar rrudhat, për të reduktuar rrathët e zinj poshtë syve dhe për të eleminuar aknet.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!