Home News Si në filma: Të paktën 100 të burgosur vdesin në një betejë mes bandave

Si në filma: Të paktën 100 të burgosur vdesin në një betejë mes bandave

by E Ll

QUITO, Ekuador – Një betejë e zgjatur me armë midis bandave rivale brenda burgut më të madh të Ekuadorit herët të shtunën la të paktën 68 të burgosur të vdekur në dhunën e fundit që goditi burgun Litoral, i cili kohët e fundit pa gjakderdhjen më të keqe të burgut në vend.

Luftimet zgjatën për gati tetë orë në izolim në qytetin bregdetar të Guayaquil dhe autoritetet ia atribuan luftimet bandave të burgjeve të lidhura me kartelet ndërkombëtare të drogës. Videot që qarkulluan në rrjetet sociale tregonin trupa, disa të djegur, të shtrirë përtokë brenda burgut.

Të burgosurit “u përpoqën të dinamitonin një mur për të hyrë në pavijonin 2 për të kryer një masakër. Ata dogjën gjithashtu dyshekë në përpjekje për të mbytur (rivalët e tyre) në tym,” tha guvernatori Pablo Arosemena i provincës Guayas ku ndodhet Guayaquil.

“Ne po luftojmë kundër trafikut të drogës”, tha Arosemena. “Është shumë e vështirë”.

Komandanti i policisë Gjeneral Tanya Varela tha se autoritetet duke përdorur drone panë se të burgosurit në tre pavionet ishin të armatosur me armë dhe eksplozivë dhe po përpiqeshin të hynin në pavijonin 2, i cili ishte pa udhëheqësin e tij, i cili ishte liruar në fillim të kësaj jave.

Ajo tha se oficerët e policisë hynë në përpjekje për të mbrojtur pavijonin dhe për t’i bërë të burgosurit në zonat e tjera të kthehen në qelitë e tyre. “Këto ngjarje janë për shkak të mosmarrëveshjes midis bandave kriminale për territorin; tani ka pavijone pa drejtues,” tha ajo.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm, në llogarinë e saj në Twitter, e rriti numrin e të vdekurve në 68 dhe tha se 25 të burgosur të tjerë u plagosën.

Dhuna në burg vjen në kohën e një gjendjeje të jashtëzakonshme kombëtare të dekretuar nga Presidenti Guillermo Lasso në tetor që fuqizon forcat e sigurisë për të luftuar trafikun e drogës dhe krimeve të tjera.

Policia ecën në çatinë e burgut Litoral të shtunën pas trazirave që shpërthyen brenda burgut në Guayaquil, Ekuador.

Të shtunën, Lasso shkroi në Twitter se “e drejta e parë që duhet të garantojmë duhet të jetë e drejta për jetën dhe lirinë, e cila nuk është e mundur nëse forcat e sigurisë nuk mund të veprojnë për të mbrojtur”. Ai po i referohej refuzimit të fundit të Gjykatës Kushtetuese për të lejuar ushtrinë në burgje pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme. Ushtarët janë aktualisht jashtë Litoral.

Institucionet e dënimit të Ekuadorit po shohin një valë dhune brutale.

Në fund të shtatorit, një betejë midis anëtarëve të bandave në burgun Litoral vrau të paktën 118 njerëz në atë që autoritetet e përshkruan si masakrën më të keqe të burgut të vendit të Amerikës së Jugut. Zyrtarët thanë se të paktën pesë prej të vdekurve iu pre koka. Në shkurt, 79 të burgosur u vranë në trazira të njëkohshme në burgje të ndryshme. Deri më tani këtë vit, më shumë se 300 të burgosur kanë vdekur në përleshjet në burgjet në të gjithë vendin.

Përveç mbipopullimit, autoritetet në Ekuador thonë se një problem i madh është aksesi i të burgosurve në armë, ndonjëherë të kalibrit të lartë dhe municione. Ata thonë se hyjnë në burgje përmes automjeteve të dërgesës, dërgesave me dron dhe zyrtarët këtë javë parandaluan që armët e kalibrit të lartë të hynin në një burg mbi një mur.

Jashtë burgut Litoral të shtunën, të afërmit e të burgosurve u mblodhën për lajmet për të dashurit e tyre.

“Mjaft me kaq. Kur do ta ndalojnë vrasjen? Ky është një burg jo një thertore, ata janë qenie njerëzore,” tha Francisca Chancay, 55 vjeç, vëllai i së cilës ka qenë në burg për tetë muaj.

Disa po bënin thirrje që forcat e sigurisë të Ekuadorit të merrnin kontrollin e burgjeve.

“Çfarë pret (Presidenti) Lasso? Që të ketë më shumë vdekje? – tha Maritza Vera, 62 vjeç, djali i së cilës është i burgosur. “Ki mëshirë, ku janë të drejtat e njeriut. Menduam se kjo do të ndryshonte, por është më keq”.

Ekuador ka rreth 40,000 të burgosur në sistemin e tij penitenciar, i cili ka një kapacitet për të mbajtur rreth 30,000. Nga ky total, 15,00 të burgosur nuk janë dënuar.

Arosemena tha se autoritetet në Ekuador do të merren me mbipopullimin e burgjeve duke dhënë falje, duke zhvendosur të burgosurit dhe duke transferuar disa të burgosur të huaj në atdheun e tyre.

“Do të ketë më shumë se 1000 falje, por kjo është pjesë e një procesi”, tha ai.

Guvernatori i Guayas tha gjithashtu se Ekuadori do të marrë ndihmë ndërkombëtare nga vende si Kolumbia, Shtetet e Bashkuara, Izraeli dhe Spanja për t’u marrë me krizën në burgjet e tij. Ndihma do të jetë në burime dhe logjistikë.

“Për shembull, instalimi i një skaneri të mallrave në burgun Guayaquil për të shmangur hyrjen e armëve kushton 4 milionë dollarë”, tha Arosemena.

Vera tha se situata po i bën familjet e të burgosurve të dëshpëruara.

“Ndihem e trishtuar dhe në ankth sepse ka shumë vdekje”, tha Vera.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!