Home Mirëqenia Shqipëria ankohet. Oferta për pranim në BE po mbahet peng.

Shqipëria ankohet. Oferta për pranim në BE po mbahet peng.

by E Ll

Të martën, Kryeministri i Shqipërisë u ankua për vonesën në fillimin e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian me vendin e tij, duke thënë se vetoja e Bullgarisë po e mbante peng procesin.

Edi Rama komunikoi në një konferencë shtypi me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, e cila po zhvillon një turne rajonal përpara samitit BE-Ballkan Perëndimor më 6 tetor.

Rama e quajti situatën e Shqipërisë “absurde”, duke vënë në dukje se Bullgaria po bllokon fillimin e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe si rezultat po mban edhe Shqipërinë.

Vendet e Ballkanit Perëndimor – Shqipëria, Bosnja, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – janë në faza të ndryshme në rrugën e anëtarësimit në BE. Faktorët e fundit që vonuan përparimin e tyre përfshijnë interesin e bllokuar të bllokut për zgjerimin dhe trazirat diplomatike mbi Brexit.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë përmbushur të dy kriteret për fillimin e negociatave të anëtarësimit, por Bullgaria anëtare e BE kundërshton anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut, duke përmendur një mosmarrëveshje dypalëshe mbi historinë dhe identitetin kombëtar. Meqenëse ofertat e të dy vendeve janë të lidhura dhe nisja e bisedimeve të pranimit kërkon miratim unanim nga të 27 vendet e BE -së, vetoja gjithashtu e ka penguar Shqipërinë të ecë përpara.

Von der Leyen u zotua të përpiqet të bindë vendet e BE-së të mbajnë konferenca ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut këtë vit. Zyrtarë të lartë nga Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar gjithashtu se kundërshtarët perëndimorë do të vazhdojnë të fitojnë ndikim në rajon, nëse mosmarrëveshja mbetet e pazgjidhur.

“Ne ju kemi kërkuar shumë, dhe ju keni arritur. Ne do të bëjmë gjithçka për të kapërcyer pengesat që kemi në këtë moment, të cilat nuk duhet të pengojnë procesin e zgjerimit, “ u shpreh. “Unë me të vërtetë dua që ky proces të përparojë, në mënyrë që të fillojmë para fundit të vitit,” tha ajo.

Von der Leyen tha se BE është e fokusuar në mobilizimin e 9 miliardë eurove (10.5 miliardë dollarë) në projekte dhe potencialisht ngritjen e investimeve deri në 20 miliardë euro (23.5 miliardë dollarë) në 2021-2027 për Ballkanin Perëndimor dhe 18 milionë banorët e rajonit.

Blloku ka siguruar gjysmë miliardë euro (585 milionë dollarë) këtë vit për projekte në Ballkanin Perëndimor dhe po kërkon të gjejë edhe 600 milionë euro të tjera (700 milionë dollarë).

Një nga kombet më të reja të Evropës, Maqedonia e Veriut kaloi vite në një mosmarrëveshje me Greqinë që e pengoi atë të bashkohej me Bashkimin Evropian dhe NATO. Rruga e vendit drejt anëtarësimit në klub tani është bllokuar nga Bullgaria.

Qeveria në Sofje dëshiron që Maqedonia e Veriut të njohë zyrtarisht se gjuha e saj ka rrënjë bullgare dhe të shuajë retorikën anti-bullgare.

Von der Leyen gjithashtu udhëtoi në Maqedoninë e Veriut të martën dhe ka planifikuar të vizitojë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor më vonë gjatë javës.

“E ardhmja e Maqedonisë së Veriut është në Bashkimin Evropian. Ne ju duam pranë nesh, “tha von der Leyen gjatë një konference shtypi me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.” Tani, i takon Bashkimit Evropian ta konfirmojë. “

Zaev tha se çdo vazhdim i bllokimit të procesit po dëmton kredibilitetin e BE -së. “Ne kemi ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm dhe kemi bërë të gjitha reformat e kërkuara,” tha ai.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!