Home News Shpërthen virusi Zika: Qyteti indian Kanpur sheh 89 raste mes rritjes së infeksioneve

Shpërthen virusi Zika: Qyteti indian Kanpur sheh 89 raste mes rritjes së infeksioneve

by E Ll

Qyteti indian i Kanpur është duke parë një shpërthim të rasteve të virusit Zika, me të paktën 89 infeksione të konfirmuara.

Mes atyre që kanë rezultuar pozitivë janë 17 fëmijë.

Infeksioni ka qenë i lidhur me mijëra foshnja të lindura me tru të pazhvilluar.

“Ka pasur një rritje të rasteve të virusit Zika dhe departamenti i shëndetësisë ka formuar disa ekipe për të frenuar përhapjen,” tha Dr Nepal Singh, zyrtari kryesor mjekësor për distriktin Kanpur.

Ai tha se zyrtarët po i kushtojnë vëmendje të veçantë një gruaje shtatzënë që ka rezultuar pozitive.

Megjithëse janë raportuar raste në disa shtete indiane në vitet e fundit, autoritetet thanë se ky ishte shpërthimi i parë në shtet.

Rasti i parë i qytetit u zbulua në 23 tetor dhe numri i përgjithshëm është rritur gjatë javës së fundit.

Amit Mohan Prasad, burokrati më i lartë i qeverisë për shëndetin dhe mirëqenien e familjes në shtetin e Uttar Pradesh, tha se numri i njerëzve që testohen pozitivë është për shkak të gjurmimit “agresiv” të kontaktit.

Kanpur po kryen gjurmimin e kontratave ‘agresive’ për të frenuar përhapjen.

Autoritetet kanë rritur mbikëqyrjen e tyre ndaj shpërthimit dhe kanë shkatërruar terrenet e shumimit të mushkonjave që transmetojnë virusin.

Stacioni i Forcave Ajrore Indiane Chakeri dhe zona përreth tij është epiqendra e shpërthimit, sipas The Times of India.

Personi i parë që kontraktoi sëmundjen ishte një oficer i urdhrit të IAF që jeton aty pranë, sipas gazetës.

Tre anëtarë të tjerë të forcave ajrore ishin në mesin e atyre që rezultuan pozitivë për virusin të dielën.

Zyrtarëve të departamentit të shëndetësisë u është thënë të shkojnë derë më derë për të mbledhur mostra për mbikëqyrje dhe testim.

Dikush që udhëtoi për në Kanpur gjithashtu ka rezultuar pozitiv në distriktin Kannauj – rasti i parë i zonës.

Rreth një në pesë persona që kontraktojnë virusin zhvillojnë simptoma relativisht të lehta, duke përfshirë ethe, dhimbje muskulore, skuqje të syve dhe skuqje të lëkurës nga tre deri në 12 ditë.

Shqetësimi kryesor është efekti i tij tek gratë shtatzëna dhe foshnjat e tyre që lindin me mikrocefali, e cila karakterizohet nga një kokë jashtëzakonisht e vogël dhe zhvillim jo i plotë i trurit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!