Home News SHBA : Vdekja e parë e lidhur me Omicron raportohet në Hjuston

SHBA : Vdekja e parë e lidhur me Omicron raportohet në Hjuston

by E Ll

Vdekja e parë e njohur në lidhje me variantin Omicron në Shtetet e Bashkuara u raportua në Hjuston të hënën, njoftuan zyrtarët.

Pacienti ishte një burrë rreth të 50-ave, i cili ishte i pavaksinuar, më parë ishte infektuar me COVID-19 dhe kishte “kushte themelore shëndetësore” që e lanë atë në rrezik më të lartë të komplikimeve të rënda, tha në një deklaratë Shëndeti Publik i Qarkut Harris.

Gjatë një konference për shtyp, të hënën mbrëma, gjyqtarja e qarkut Harris, Lina Hidalgo, tha gjithashtu se burri po merrte Regeneron si një trajtim për sëmundjen.

Hidalgo u bëri thirrje njerëzve në qytet që të vaksinohen dhe të marrin vaksinat e tyre përforcuese.

“Është dhurata më e mirë që mund t’i bëni familjes tuaj,” tha ajo.

Raporti vjen pasi Shtetet e Bashkuara regjistruan 913,491 raste të reja gjatë javës që përfundon të dielën, ose 130,500 raste në ditë, 10% më e lartë se mesatarja e javës së kaluar prej 119,000 rastesh si varianti shumë i transmetueshëm Omicron i zbuluar në 46 shtete.

Vetëm Montana, North Dakota, South Dakota dhe Oklahoma nuk kanë raportuar ende një rast të variantit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!