Home News SHBA raporton 1.35 milionë raste me COVID-19 në një ditë, thyen rekord global

SHBA raporton 1.35 milionë raste me COVID-19 në një ditë, thyen rekord global

by E Ll

Shtetet e Bashkuara raportuan 1.35 milionë infeksione të reja të koronavirusit të hënën, sipas një raporti të Reuters, totali më i lartë ditor për çdo vend në botë pasi përhapja e variantit shumë ngjitës Omicron nuk tregoi shenja ngadalësimi.

Rekordi i mëparshëm ishte 1.03 milionë raste më 3 janar. Një numër i madh rastesh raportohen çdo të hënë për shkak të mos raportimit të shumë shteteve gjatë fundjavës. Mesatarja shtatëditore për rastet e reja është trefishuar në dy javë në mbi 700,000 infeksione të reja në ditë.

Rekordi në rastet e reja erdhi në të njëjtën ditë kur vendi pa që numri i pacientëve të shtruar në spital me COVID-19 gjithashtu arriti një nivel të lartë të të gjitha kohërave, duke u dyfishuar në tre javë, sipas një raporti të Reuters.

Ishin më shumë se 136,604 persona të shtruar në spital me COVID-19, duke tejkaluar rekordin prej 132,051 të vendosur në janar të vitit të kaluar.

Ndërsa varianti Omicron është potencialisht më pak i rëndë, zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se numri i madh i infeksioneve mund të sforcojë sistemet spitalore, disa prej të cilave tashmë kanë pezulluar procedurat zgjedhore ndërsa luftojnë për të përballuar rritjen e pacientëve dhe mungesës së stafit.

Rritja e rasteve ka prishur shkollat, të cilat po luftojnë me mungesat e stafit, mësuesve dhe shoferëve të autobusëve.

Çikago anuloi mësimet për të katërtën ditë pasi distrikti dhe mësuesit nuk arritën të bien dakord se si të merren me infeksionet e shtuara.

Qyteti i Nju Jorkut pezulloi shërbimin në tre linja të metrosë pasi një numër i madh punëtorësh ishin të sëmurë, sipas llogarisë së tij në Twitter. Planet e kompanive për kthimin e punëtorëve në zyrë gjithashtu janë prishur.

Vdekjet janë mesatarisht 1,700 në ditë, nga rreth 1,400 ditët e fundit, por brenda niveleve të parë në fillim të këtij dimri.

Një vaksinë e ridizajnuar për COVID-19 që synon në mënyrë specifike variantin Omicron ka të ngjarë të jetë e nevojshme, tha të hënën CEO i Pfizer Inc (PFE.N), duke shtuar se kompania e tij mund ta ketë një të gatshme për t’u nisur deri në mars.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!