Home Këshilla Sa ujë në ditë duhet të konsumoni? Pse?

Sa ujë në ditë duhet të konsumoni? Pse?

by E Ll

A e di se një burrë duhet të pijë rreth katër litra ujë në ditë, ndërsa një grua duhet të pijë rreth tre litra ujë në ditë? Shumica e njerëzve nuk pinë sasinë e duhur në ditë. Uji është një domosdoshmëri themelore e jetës dhe prandaj është e rëndësishme të pini një sasi të mjaftueshme çdo ditë.

Nuk para e shkojmë ndër mend por çdo pjesë e trupit mbështetet tek uji për të funksionuar siç duhet. Pa ujë të mjaftueshëm, organeve do t`u duhet të punojnë shumë më shumë, dhe dehidrimi i tyre mund të ketë ndikim afatgjatë në mirëqenie. Nëse vlerëson shëndetin, atëherë është e rëndësishme të kuptosh se si trupi përfiton nga hidratimi i duhur.

1. Rregullohet temperatura

Njerëzit djersisin që të freskohen, dhe për ta bërë këtë duhet shumë ujë. Për shembull nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm gjatë një stërvitjeje, atëherë nuk do të jeni në gjendje të djersiteni dhe mund të nxeheni. Në mot të ngrohtë, dehidrimi kronik mund të çojë në hipertermi. Kjo gjendje mund të jetë shumë e rrezikshme.

Për të shmangur këtë, një ide e mirë është të mbani ujë me vete gjatë gjithë kohës, veçanërisht në muajt e verës dhe kur jeni fizikisht aktiv. Një temperaturë e lartë nuk është e rehatshme dhe kjo ju parandalon të shijoni ditën. Nëse po ndiheni në siklet në një ditë të nxehtë, atëherë duhet të kërkoni hije dhe të gjeni pak ujë të freskët sa më shpejt të jetë e mundur. Pasi të jeni të hidratuar, do të jeni në gjendje të përballeni me aktivitetet e ditës me energji të shtuar dhe një frymë të gjallëruar.

2. Humbet pesha

Dehidrimi dhe uria ndihen si të ngjashëm. E ke vënë re se shumë njerëz kërkojnë të hanë diçka të lehtë kur në të vërtete duhet të kërkojnë një shishe ujë. Kjo mund të çojë në një cikël vicioz të snacking, i cili pa dashje kontribuon në dehidrim dhe shtim në peshë. Një gotë me ujë (20 deri në 30 minuta) para çdo vakti do t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur për një hark kohor më të gjatë, kështu që nuk do të keni dëshirë për snack dhe kalori të tjera të cilat janë të panevojshme. 

3. Përmirësohet shëndeti kardiovaskular

Nëse dehidratohesh gjithnjë e më shpesh, gjaku bëhet gjithnjë e më i trashë. Zemra është një muskul i ndjeshëm dhe i duhet të punojë shumë për të shtyrë gjak më të trashë nëpër vena. Me kalimin e kohës kjo mund të lodhë zemrën dhe të shkaktojë dëme serioze. Zemra nuk është krijuar që të shtyjë një pastë të trashë nëpër vena kështu që është e rëndësishme të pini ujë mjaftueshëm në mënyrë që sistemi kardiovaskular të mund të funksionojë me efikasitet.

Si bonus, kur jeni të hidratuar siç duhet, trupi është më i aftë të sjellë elektrolite vitale në muskuj. Këto elektrolite do t’ju lejojnë të kryeni aktivitete fizike pa ngërçe të forta ose parehati.

4. Sistemi imunitar më i fortë

Edhe nëse nuk e vë re, trupi është në një betejë të vazhdueshme me viruse, baktere dhe patogjenë të tjerë. Hidratimi i duhur lejon qelizat e bardha të gjakut të hyjnë në luftë dhe të mbrojnë trupin. Për më tepër, uji ndihmon trupin tuaj të pastrojë indet e vdekura dhe toksinat në mënyrë që qelizat të mund të veprojnë në një mjedis të sigurt dhe sanitar.

Kur pini mjaftueshëm ujë çdo ditë, do të zbuloni se nuk do të ndjeheni të sëmurë ose të lodhur aq shpesh. Nëse jeni sëmurë me një sëmundje që shkakton diarre ose të vjella, atëherë është veçanërisht e rëndësishme të pini shumë ujë.

5. Rritet energjia

Kur jeni të dehidratuar, sytë, goja dhe lëkura ndihen të thata. Thjesht dëshironi të uleni dhe të bëni asgjë. Shpesh, njerëzit ndihen të lodhur por në të vërtetë kanë nevojë vetëm për një gotë ujë. Ose nëse ndiheni pak të përgjumur pas drekës, atëherë duhet të pini një gotë ujë ose dy më mirë. Kjo do të gjallërojë trupin dhe do t’ju japë energjinë që ju nevojitet për pjesën tjetër të ditës.

Pirja e mjaftueshme e ujit është një nga shtatë shtyllat për të pasur një shëndet të mirë. Nëse mendon se nuk je hidratuar siç duhet, nëse mundesh zhvillo një plan praktik për të përmbushur sasinë e rekomanduar çdo ditë. Sepse uji duhet të jetë pjesë e jetës tënde çdo ditë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!