Home News Rusia kërcënon të vendosë armë bërthamore në Evropë

Rusia kërcënon të vendosë armë bërthamore në Evropë

by E Ll

Rusia u shpreh se mund të vendosë raketa bërthamore në Evropë sepse pretendon se NATO po bën të njëjtën gjë.

Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov i tha agjencisë shtetërore të lajmeve RIA të Rusisë se pa “indikacione indirekte” se NATO po i afrohej vendosjes së forcave bërthamore me rreze të mesme veprimi (INF) në Evropë, kështu që do të “detyrohet” të bëjë të njëjtën gjë, Reuters. raportuar.

“Mungesa e përparimit drejt një zgjidhjeje politike dhe diplomatike të këtij problemi do të çojë që përgjigja jonë të jetë e natyrës ushtarake dhe teknike ushtarake”, tha Ryabkov.

“Do të thotë, do të jetë një përballje, ky do të jetë raundi tjetër, shfaqja e burimeve të tilla në anën tonë. Tani për tani nuk ka asnjë, ne kemi një moratorium të njëanshëm. Ne bëjmë thirrje që NATO dhe SHBA t’i bashkohen këtij moratoriumi”, shtoi Ryabkov.

INF u ndalua nëpërmjet një traktati të vitit 1987 të nënshkruar nga presidenti amerikan Ronald Reagan dhe lideri sovjetik Mikhail Gorbachev, megjithëse u braktis nga administrata Trump në vitin 2019, duke përmendur vite të tëra kur Rusia shkelte paktin.

Ryabkov pretendoi se Rusia tani ka një “mungesë të plotë besimi” në NATO.

“Ata nuk i lejojnë vetes të bëjnë asgjë që mund të rrisë disi sigurinë tonë – ata besojnë se mund të veprojnë sipas nevojës, në avantazhin e tyre, dhe ne thjesht duhet ta gëlltisim të gjithë këtë dhe të merremi me të. Kjo nuk do të vazhdojë.”

SHBA dhe NATO kanë rritur aktivitetin detar dhe patrullimet ajrore në rajon, për të cilin Rusia ka pretenduar se është një “provokim” dhe kërcënon veçmas “pasoja të rrezikshme” për vazhdimin e këtij veprimi.

Javën e kaluar, Biden u tha gazetarëve se vendosja e trupave amerikane në terren “nuk ishte në tryezë”.

“Ideja se Shtetet e Bashkuara do të përdorin forcën në mënyrë të njëanshme për t’u përballur me Rusinë nga pushtimi i Ukrainës nuk është në skenë tani,” përsëriti Biden.

Biden zhvilloi një video-telefonatë me presidentin rus Vladimir Putin javën e kaluar dhe tha: “E bëra shumë të qartë: nëse, në fakt, ai pushton Ukrainën, do të ketë pasoja të rënda – pasoja të rënda – dhe pasoja ekonomike si ato që ai nuk i ka parë ndonjëherë apo kurrë. janë parë në aspektin e imponimit”.

Koalicioni i Grupit të Shtatë (G7) i përbërë nga SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja, Gjermania, Franca, Italia dhe Japonia gjithashtu lëshoi ​​një deklaratë të përbashkët të dielën duke paralajmëruar Rusinë për “pasoja masive dhe kosto të rënda” nëse vazhdon agresionin ushtarak kundër Ukrainës.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!