Home News Rusia ka gati 100 mijë trupa pranë kufirit, thotë presidenti i Ukrainës

Rusia ka gati 100 mijë trupa pranë kufirit, thotë presidenti i Ukrainës

by E Ll

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka thënë se ka rreth 100,000 ushtarë rusë pranë kufirit të Ukrainës dhe se vendet perëndimore kanë ndarë informacione rreth lëvizjeve aktive të trupave ruse me Kievin.

“Shpresoj se e gjithë bota tani mund të shohë qartë se kush dëshiron vërtet paqen dhe kush po përqendron gati 100,000 ushtarë në kufirin tonë,” tha ai në një video të një fjalimi të mërkurën të transmetuar në faqen e tij të internetit.

Lëvizjet e trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën kanë nxitur frikën për një sulm të mundshëm. Moska i ka hedhur poshtë sugjerimet e tilla si nxitëse dhe është ankuar për rritjen e aktivitetit në rajon nga aleanca transatlantike e NATO-s.

Një ushtar ukrainas shihet në pozicionet luftarake në vijën e ndarjes nga rebelët pro-rusë pranë Donetsk, Ukrainë, të hënën, 12 prill 2021.

Më 3 nëntor, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës vendosi numrin e trupave ruse pranë kufirit të Ukrainës në 90,000.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka thënë se ka rreth 100,000 ushtarë rusë pranë kufirit të Ukrainës dhe se vendet perëndimore kanë ndarë informacione rreth lëvizjeve aktive të trupave ruse me Kievin.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!