Home Kuriozitet Rusët nisen për në hapësirë. Do të xhirojnë film.

Rusët nisen për në hapësirë. Do të xhirojnë film.

by E Ll

Aktorja Yulia Peresild dhe regjisori Klim Shipenko u nisën të martën për në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) së bashku me kozmonautin Anton Shkaplerov, një veteran i tre misioneve hapësinore.

Soyuz MS-19 i tyre rus u ngrit siç ishte planifikuar në 08:55 GMT nga objekti i lëshimit të hapësirës ruse në Baikonur, Kazakistan dhe arriti me sukses orbitën e caktuar.

Peresild dhe Klimenko do të xhirojnë skenat e një filmi të ri të titulluar Sfida, në të cilin një kirurg, i luajtur nga Peresild, nxiton në stacionin hapësinor për të shpëtuar një anëtar të ekuipazhit me një sëmundje të zemrës.

Pas 12 ditësh në postën hapësinore, ata do të kthehen në Tokë me një tjetër kozmonaut rus.

Disa orë para nisjes, treshja mbërriti në fushën e lëshimit të veshur me kostume të rënda kozmike, duke përshëndetur turmën që kishte ardhur për t`i përshëndetur ndërkohë që hipnin në anije.

“Për mua, hapësira është joshëse, mikpritëse dhe nuk ka kufij,” tha Peresild, i cili u zgjodh nga 3,000 kandidatë për rolin.

Shipenko, i cili ka bërë disa filma komercialisht të suksesshëm, e përshkroi përgatitjen e tyre të shpejtë, katër mujore për fluturimin si të vështirë.

“Sigurisht, ne nuk mund të bënim shumë gjëra në përpjekjen e parë, dhe nganjëherë edhe në përpjekjen e tretë. Por është normale, “tha ai.

Regjisori 38-vjeçar tha se do të përfundojë xhirimet në Tokë pas xhirimit të episodeve në hapësirë.

Shkaplerov dhe dy kozmonautë të tjerë rusë në bordin e stacionit thuhet se kishin role kameo.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!