Home Kuriozitet Rritet numri i miliarderëve, rriten shitjet e superjahteve

Rritet numri i miliarderëve, rriten shitjet e superjahteve

by E Ll

Shitjet e superjahteve po rriten mes numrit në rritje të miliarderëve dhe apelit të arratisjes nga turmat gjatë pandemisë COVID.

Blerjet e anijeve luksoze më të gjata se 30 metra u rritën me mbi 8% në nëntë muajt e parë të 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në 2019, sipas botimit të industrisë The Superyacht Group.

Brokers Fraser Yachts tha se shitjet e vitit 2021 janë “dukshëm tejkaluar” ato të 12 viteve të fundit.

Superyacht Motor Yacht A, në pronësi të manjatit rus Andrey Melnichenko – foto në Londër

Çmimet e superjahteve fillojnë nga 10 milionë dollarë nëse blihen të dorës së dytë dhe mund të arrijnë deri në 600 milionë dollarë kur të reja, tregojnë shifrat e industrisë.

Më shumë se 200 të reja janë nisur për herë të parë nga janari në shtator të këtij viti, një rritje nga 165 në të njëjtën periudhë të vitit 2019, tha Superyacht Group.

Janë bërë 330 porosi të tjera.

“Disa kanë parë që miqtë e tyre ultra të pasur që zotërojnë jahte kaluan bukur gjatë pandemisë, ndërsa duhej të mbylleshin në shtëpi,” tha Pepe Garcia, kryetar i kantiereve spanjolle MB92, një firmë e riparimit të superjahteve.

“Unë mendoj se ky fenomen do të zgjasë për disa vjet.”

Alberto Galassi, shefi ekzekutiv i ndërtuesit italian të jahteve Ferretti, tha se pandemia “na ka mësuar se sa e brishtë është jeta jonë”.

Superjahti Eclipse, në pronësi të biznesmenit rus Roman Abramovich – fotografuar në Florida

“Shtyrja nuk është më një opsion për ata që mund ta përballojnë atë,” tha ai.

Azimut Benetti, një tjetër ndërtues italian i jahteve, tha se klientët amerikanë kanë nxitur kërkesën, me një “bum të vërtetë” që filloi pranverën e kaluar.

Destinacioni 50 m (164 ft) Fox Harb’r Too i fotografuar në brigjet e Nova Scotia

Numri i njerëzve që mund të përballojnë blerjen e anijeve është rritur, me Forbes që raporton se tani janë 2,755 miliarderë – me 660 më shumë se një vit më parë.

Manjatët që zotërojnë superjahte përfshijnë themeluesin e Amazon Jeff Bezos, miliarderi kinez Jack Ma dhe producentin e muzikës David Geffen.

Superjahti i Bezos vlerësohet të ketë kushtuar rreth 500 milionë dollarë (350 milionë funte).

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!