Home Këshilla Rëndësia e mbajtjes së lëkurës të hidratuar

Rëndësia e mbajtjes së lëkurës të hidratuar

by admin

Njerëzit me lëkurë të thatë, që irritohet lehtë, të plakur, shpesh nuk kujdesen për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme dhe të butë.

Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për shëndetin dhe pamjen e lëkurës suaj është ta hidratoni. Lëkura juaj përbëhet nga tre shtresa: shtresa e jashtme (epidermë), lëkura themelore (dermat) dhe indet nënlëkurore. Kur shtresa më e jashtme e lëkurës tuaj nuk përmban lagështi të mjaftueshme, lëkura do të humbasë elasticitetin e saj dhe do të ndihet e ashpër.

Hidratimi do të rinovojë lëkurën tuaj kështu që duket dhe ndihet më e butë. Kjo për faktin se shtresa më e jashtme e lëkurës ka lagështinë e nevojshme për të larguar toksinat dhe për të çuar lëndë ushqyese në qelizat e lëkurës. Lëkura që është e hidratuar mirë është gjithashtu më pak e ndjeshme ndaj irrituesve dhe mikrobeve që mund të rrëshqasin në pengesën lipidike kur lëkurës i mungon lagështia.

Lëkura që nuk hidratohet bëhet e ashpër, e thatë dhe skuqet lehtësisht. Lëkura e thatë shfaqet vijat e holla dhe rrudhat për shkak të tkurrjes së qelizave të lëkurës.

Si ta mbani lëkurën tuaj të hidratuar:

Pini ujë të bollshëm gjatë ditës (midis 6 dhe 8 gota në ditë)

Hani ushqime të pasura me acide yndyrore thelbësore

Përdorni ujë të vakët për larje dhe dush

Përdorni Krem Hidratues – Vendosja e kremit hidratues në lëkurën tuaj disa minuta pas dushit ose larjes do të ndihmojë lëkurën tuaj të thithë lagështinë e humbur, ndërsa poret tuaja janë të hapura. MERIDIEM nga SKIN NOVIS është produkt i rekomanduar për ta përdorur gjatë ditës ( e aplikoni 2-3 herë sipas nevojës së lëkurës)

Spraj/ Krem hidratues me përbërës 100% organik. Falë përbërësve lëkura e përthith shumë lehtë, dhe lejon që antioksidantët e gjendur në produkt të depërtojnë më lehtë në shtresat më të thella të saj duke i ofruar hidratim. MERIDIEM redukton hiperpigmentimin e shkaktuar nga ekspozimi në diell, redukton inflamacionet në lëkurë sepse përmban vitaminë E. Shumëllojshmëria e përbërësve unik të përzgjedhur për këtë krem janë balancuar në mënyrë perfekte për ti ofruar hidratim, për t’a ndihmuar në zbutjen e thatësisë dhe acarimit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!