Home News Qeveria ukrainase goditet nga sulme kibernetike. Përse ?

Qeveria ukrainase goditet nga sulme kibernetike. Përse ?

by E Ll

Ukraina është goditur nga një sulm kibernetik “masiv”, me faqet e internetit të disa departamenteve qeveritare, duke përfshirë ministrinë e punëve të jashtme dhe ministrinë e arsimit.

Zyrtarët thanë se ishte shumë herët për të nxjerrë ndonjë përfundim, por ata vunë në dukje një “rekord të gjatë” të sulmeve kibernetike ruse kundër Ukrainës, me sulmin që erdhi pasi bisedimet e sigurisë midis Moskës dhe SHBA-së dhe aleatëve të saj këtë javë përfunduan në ngërç.

Sipas raportimeve, hakerë të dyshuar rusë lanë një mesazh në faqen e internetit të Ministrisë së Jashtme. Aty thuhej: “Ukrainas! … Të gjitha informacionet për ju janë bërë publike. Kini frikë dhe prisni më keq. Është e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja juaj.”

Mesazhi riprodhonte flamurin ukrainas dhe hartën e kryqëzuar. Ai përmendte ushtrinë kryengritëse ukrainase, ose UPA, e cila luftoi kundër Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore. Kishte gjithashtu një referencë për “tokën historike”.

Në një mesazh për Guardian, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Oleg Nikolenko, tha: “Si rezultat i një sulmi masiv kibernetik, faqja e internetit e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe agjencive të tjera qeveritare janë përkohësisht jashtë funksionit”.

Ai shtoi: “Specialistët tanë tashmë kanë filluar të rivendosin punën e sistemeve të IT dhe policia kibernetike ka hapur një hetim.”

Josep Borrell, kryediplomati i BE-së, i dënoi sulmet. Ai tha se komiteti politik dhe i sigurisë i BE-së dhe njësitë kibernetike do të takohen për të vendosur se si të përgjigjen dhe të mbështesin Kievin.

“Ne do të mobilizojmë të gjitha burimet tona për të ndihmuar Ukrainën që ta trajtojë këtë. Mjerisht, ne e dinim se mund të ndodhte, “tha ai. Ai shtoi: “Është e vështirë të thuash (kush qëndron pas saj). Nuk mund të fajësoj askënd pasi nuk kam prova. Por ne mund ta imagjinojmë.”

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Lind tha se Perëndimi duhet t’i rezistojë çdo agresioni rus. “Ne duhet të jemi shumë të vendosur në mesazhet tona për Rusinë: se nëse ka sulme kundër Ukrainës, ne do të jemi shumë të ashpër, shumë të fortë dhe të fortë në përgjigjen tonë”, tha ajo. Suedia qëndroi në solidaritet me Kievin, shtoi ajo.

Të enjten, të dërguarit rusë dhanë një notë të zymtë pas diskutimeve të kësaj jave me OSBE-në në Vjenë, si dhe me NATO-n dhe SHBA-në. Sergei Ryabkov, i cili drejtoi delegacionin rus, tha se bisedimet kishin hyrë në një rrugë pa krye.

Kremlini ka kërkuar një garanci se Ukraina dhe Gjeorgjia nuk do të bashkohen kurrë me NATO-n. Ajo dëshiron që NATO të largojë trupat dhe pajisjet nga vendet e saj anëtare në Evropën Lindore dhe të kthejë dislokimin në nivelet e vitit 1997, përpara se NATO të zgjerohej.

Rusia ka mobilizuar 100,000 trupa në kufirin me Ukrainën dhe ka dërguar pajisje ushtarake. Të premten, ministria e mbrojtjes e Rusisë njoftoi se pajisje të tjera do të zhvendoseshin nga lindja e vendit si pjesë e asaj që tha se ishte një “stërvitje”.

Ukraina ka qenë vazhdimisht në shënjestër që nga viti 2014, kur Moska aneksoi Krimenë dhe filloi një luftë në rajonin lindor të Donbasit. Rreth 288,000 sulme kibernetike u zhvilluan në 10 muajt e parë të 2021, sipas shifrave zyrtare, me 397,000 në 2020.

Sulmet janë drejtuar gjithashtu në infrastrukturën kritike. Në dimrin e vitit 2015, hakerë të dyshuar rusë morën pjesë të rrjetit të energjisë elektrike të vendit, gjë që çoi në humbjen e energjisë dhe ngrohjes nga pothuajse një çerek milioni ukrainas. Një sulm i përsëritur ndodhi në vitin 2016.

Në vitin 2017, hakerë të dyshuar rusë lëshuan virusin NotPetya, duke shkaktuar kaos. Në shënjestër ishin bankat, gazetat dhe kompanitë kryesore.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!