Home Këshilla Pse shkaktohen poret e zgjeruara dhe si ti trajtoni?

Pse shkaktohen poret e zgjeruara dhe si ti trajtoni?

by admin

Poret e një personi mund të jenë pak a shumë të dukshme në varësi të llojit të lëkurës që ata kanë. Nëse një person është i shqetësuar për paraqitjen e poreve të tyre, ka disa mënyra të trajtimit që mund të ndihmojnë. Ka dy lloje të poreve:

  1. Çliron yndyrën e trupit, të quajtur sebum.
  2. Çliron djersën.

Ndonjëherë, poret e çlirimit të yndyrës së lëkurës mund të duken të zgjeruara.

Pra, ka disa arsye pse poret mund të zgjerohen:

  • Lëkurat e yndyrshme kanë tendencë të kenë pore më të mëdha pasi kanë nevojë për të nxjerrë më shumë sebum.
  • Ky problem mund të ndodhë si rezultat gjenetik.
  • Gjithashtu, arsyeja mund të jetë çekuilibri i hormoneve në trup.

Rregullat për kujdesin e lëkurës së fytyrës me poret e zgjeruara:

Lëkura e tillë kërkon kujdes të veçantë, i cili përbëhet nga disa faza. Në thelb, kujdesi duhet të synojë pastrimin e plotë, por në të njëjtën kohë delikat të lëkurës dhe hidratimin e saj.

Pastrimi i lëkurës

Pas zgjimit, duhet të lani fytyrën duke përdorur një produkt organik i cili ka përbërës natyral dhe minimizon poret por njëkohësisht ruan dhe balancing e pH të lëkurës.

Hidratimi i lëkurës

Nëse lëkura është e yndyrshme, kjo nuk do të thotë se nuk ka nevojë për hidratim. Mbi të gjitha, shkëlqimi vajor është një tepricë e sebumit, jo lagështisë. Pra, përdorni krem hidratues për të rivendosur ekuilibrin e lagështisë së lëkurës dhe për ta mbrojtur atë. Kushtojini vëmendje përbërjes së kremit dhe zgjidhni produktin që i përshtatet lëkurës tuaj.

Gjithmonë fshini grimin gjatë natës

  • Është thelbësore që gjithmonë të hiqni makijazhin para se të flini.
  • Fjetja me make up gjatë natës mund të çojë në bllokimin e poreve të një personi. Kjo është për shkak se vetë makijazhi, yndyra dhe bakteret krijohen brenda në pore.

Cili është produkti që rekomandohet dhe është efektiv për të minimizuar poret?

REPARANDO by SKIN NOVIS, është krem rigjenerues, i cili falë përbërësve 100% organik  të certifikuara si; kalendula ka veti për të minimizuar poret duke i dhuruar lëkurës një teksturë më të butë dhe i ofron lëkurës një pamje më të mahnitshme duke e bërë më rezistente ndaj acarimeve të lëkurës dhe akneve. Kremi REPARANDO ka efekt anti-age, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe lufton rrudhat. Kremi ka në përmbajtje përbërës organik si: Gjalpi i dhisë, gjalpi shea, kalendula, trumza, sherebela, bari i pezmit dhe produkte blete. REPARANDO është formuluar me përbërës që hidraton lëkurën në thellësi, parandalon rrudhat dhe njollat e moshës, promovon prodhimin e kolagjenit. Falë përbërësve organik, si gjalpi i dhisë depërton në 8 shtresa të sipërfaqes së lëkurës.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!