Home Lëkura Pse krijohen rrathët e zinj poshtë syve dhe si mund t’i trajtoni?

Pse krijohen rrathët e zinj poshtë syve dhe si mund t’i trajtoni?

by admin

Shkaqet më të zakonshme të rrathëve të errët nën sy janë mungesa e gjumit dhe gjenetika. Mund të shkaktohen gjithashtu nga alergji të ndryshme dhe konsumimi i tepërt i alkoolit. Por mund të shkaktohen dhe nga problem shëndetëesore si: anemia ose mungesa e hekurit.

Rrathët e zinj poshtë syve janë një problem i zakonshëm me të cilin hasen shumë njerëz dhe ato mund të kenë disa shkaqe të ndryshme. Ja se çfarë duhet të dini rreth asaj që shkakton rrathët e zinj dhe si mund t’i trajtoni ato.

Në këtë artikull do të gjeni se cilat janë shkaqet që krijohen rrathëve e zinj poshtë syve sy dhe si mund ti trajtoni!

1. Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit mund të bëjë që lëkura juaj të zbehet. Kjo bën që enët e gjakut nën lëkurë të bëhen më të dukshme, duke dhënë pamjen e rrathëve të zinj. Sugjerohet të flini shtatë deri në tetë orë gjumë gjatë natës dhe kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e shfaqjes së rrathëve të zinj.

2. Alergjitë

Alergjitë dhe sytë e thatë gjithashtu mund të kontribuojnë në rrathët e zinj. Kur keni një reaksion alergjik, trupi juaj lëshon histamina, të cilat mund të shkaktojnë kruajtje dhe skuqje në sy. Kjo mund të bëjë që ju të fërkoni sytë tuaj, duke rritur acarimin, ënjtjen dhe shfaqjen e rrathëve të zinj poshtë syve.

3. Gjenetike

Rrathët e zinj mund të kenë shumë shkaqe mjedisore që krijohen, gjithashtu mund të jenë gjenetike.

Studiuesit zbuluan se historia familjare ishte faktori më i rëndësishëm i lidhur me rrathët e errët dhe se mosha mesatare e fillimit për rrathët e errët midis pjesëmarrësve ishte 24 vjeç.

Gjenetika mund të përcaktojë disa faktorë që kontribuojnë në rrathët e zinj: nivelet e kolagjenit dhe prodhimi i melaninës.

1. Kolagjeni është një proteinë në trup që ndihmon në mbajtjen e lëkurës elastike dhe zvogëlon shfaqjen e rrudhave.

2. Melanina i referohet pigmenteve ngjyrë kafe të errët ose të zezë në lëkurë. Kjo shpesh referohet si “hiperpigmentim gjenetik” dhe mund të trajtohet nga një dermatolog.

4. Mungesa e hekurit dhe anemia

Anemia është një gjendje mjekësore e karakterizuar nga një sasi e pamjaftueshme e qelizave të kuqe të gjakut. Zakonisht është për shkak të mungesës së hekurit në dietë.

Me anemi, qelizat e gjakut nuk janë në gjendje të mbajnë oksigjen të mjaftueshëm në indet e trupit – përfshirë ato poshtë syve. Kjo mund të rezultojë në rrathë të errët të zinj poshtë syve.

5. Pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit

Si pirja e duhanit ashtu edhe konsumimi i alkolit mund të krijojnë rrathët e zinj poshtë syve.

Pirja e alkoolit mund të shkaktojë zgjerimin e enëve të gjakut nën sy, duke i bërë rrathët e zinj të duken më të spikatur. Alkooli gjithashtu mund të ndikojë negativisht në gjumë, i cili gjithashtu përkeqëson shfaqjen e rrathëve të zinj.

Monoksidi i karbonit në cigare privon lëkurën tuaj nga oksigjeni dhe përshpejton plakjen e lëkurës duke prishur kolagjenin. Pirja e duhanit dëmton lëkurën dhe çon në plakjen e parakohshme.

Ekziston një zgjidhje për të reduktuar rrathët e zinj poshtë syve! Një zgjedhje tepër efikase për t’i dhuruar lëkurës tuaj kujdesin që meriton.

Kremi rigjenerues REPARANDO është një krem rigjenerues, me përbërës organik i formuluar për të reduktuar rrathët e zinj dhe është i pasur me vitamin A, D dhe E. Ideal për të gjitha llojet e lëkurave, absorbohet në shtresat më të thella të lëkurës duke iu dhuruar hidratimin që i nevojitet lëkurës tuaj.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!