Home Këshilla Probiotikët: Çfarë duhet të dish?

Probiotikët: Çfarë duhet të dish?

by admin

Probiotikët janë të njohur për kujdesin e lëkurës. Do të shpjegojmë përdorimin dhe përfitimet e probiotikëve në kujdesin e lëkurës.

Probiotikët, të njohur si baktere të mira, tani përdoren në mënyrë aktive në shumë produkte të kujdesit për lëkurën. Ka shumë përfitime për lëkurën tonë si dhe për trupin tonë.

Këtu janë përfitimet e lëkurës të probiotikut:

Forcon barrierën e lëkurës

Probiotikët, të cilët forcojnë barrierën tonë të lëkurës, e cila është konsumuar në jetën e përditshme, mbrojnë lëkurën tonë nga faktorë të jashtëm që dëmtojnë lëkurën tonë. Ne mund ta mendojmë këtë si sistemin imunitar të lëkurës sonë. Në këtë mënyrë, sistemi ynë i dobësuar riparohet dhe bëhet një vend më i qëndrueshëm.

Shpejton riparimin e lëkurës

Shërimi më i shpejtë i plagëve ose njollave në lëkurë pas puçrrave është i rëndësishëm për të gjithë. Probiotikët nxitojnë të ndihmojnë si një zgjidhje për plagët që duam të shërohen menjëherë.

Mbron lëkurën nga bakteret e këqija

Bakteret e mira luftojnë bakteret e këqija është në të vërtetë kaq e thjeshtë. Probiotikët mbrojnë lëkurën tonë nga bakteret që dëmtojnë lëkurën, prishin ekuilibrin e pH dhe arrijnë lëkurën tonë në mënyra të ndryshme.

Ul skuqjen

Thamë që probiotikët forcojnë barrierën e lëkurës. Probiotikët lejojnë që lëkura juaj të luftojë kundër të gjitha këtyre ndjeshmërive kur është e irrituar ose e skuqur.

Përshpejton prodhimin e kolagjenit në lëkurë

Ato luajnë një rol të madh në rinovimin e qelizave falë përshpejtimit të prodhimit të kolagjenit. Në këtë mënyrë, ndërsa kontribuon në riparimin e lëkurës tuaj, do të sigurojë një pamje më të freskët dhe rigjenerimin e lëkurës tuaj.

Rrit përmbajtjen e lagështisë

Lëkura jonë ka nevojë për shumë lagështi, sidomos në dimër. Probiotikët, të cilët ndihmojnë në parandalimin e humbjes së lagështisë që përpiqemi të kompensojmë duke pirë ujë, duke zbutur kështu lëkurën tuaj dhe lehtësuar tensionin. Në këtë mënyrë, ju ndihmon të heqni qafe thatësinë.

Siguron ekuilibër PH

Mbajtja e ekuilibrit të pH është shumë e rëndësishme për shëndetin tonë të lëkurës. Produktet e gabuara të kujdesit të lëkurës që përdorim me kalimin e kohës mund të shkaktojnë përkeqësimin e këtij ekuilibri. Probiotikët ju ndihmojnë ta kompensoni atë.

Redukton treguesit e plakjes

Si rezultat i ruajtjes së lagështisë në lëkurë, produktet probiotike të kujdesit të lëkurës lehtësojnë tensionin në lëkurë dhe ndihmojnë në parandalimin e rrudhave.

Një probiotik organik është qumështi i dhisë!

Produkt i rekomanduar: REPARANDO

REPARANDO nga SKIN NOVIS, është krem rigjenerues, i cili falë përbërësve eleminon hiperpigmentin, trajton rrudhat dhe vijat e imta, duke i dhuruar lëkurës një pamje rinore dhe rrezatuese. Ky krem ka gjithashtu efekt anti-age, stimulon prodhimin e kolagjenit. Kremi ka në përmbajtje përbërës organik si: Gjalpi i dhisë, gjalpi shea, kalendula, trumza, sherebela, bari i pezmit dhe produkte blete. Falë përbërësve organik, si gjalpi i dhisë depërton në 8 shtresa të sipërfaqes së lëkurës duke forcuar lëkurën dhe duke e përmirësuar teksturën e lëkurës me rezultate të dukshme që në javët e para të përdorimit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!