Home News Princesha saudite lirohet nga burgu pas gati tre vitesh

Princesha saudite lirohet nga burgu pas gati tre vitesh

by E Ll

Një princeshë saudite e hapur është liruar nga paraburgimi pasi u ndalua për gati tre vjet.

Princesha Basmah bint Saud bin Abdulaziz Al Saud u lirua të enjten, pasi ajo u arrestua fillimisht në mars 2019, ndërsa priste të hipte në një fluturim për në Zvicër për trajtim mjekësor.

Avokatja e hapur për ndihmën humanitare dhe reformën kushtetuese në Arabinë Saudite u arrestua me vajzën e saj Souhoud Al Sharif.

Që atëherë, të dy janë mbajtur në burgun e sigurisë maksimale Al-Ha’ir pranë Riadit, megjithëse asnjëri nuk u akuzua zyrtarisht për ndonjë krim.

“Dy zonjat u liruan nga burgimi i tyre arbitrar dhe mbërritën në shtëpinë e tyre në Jeddah të enjten, më 6 janar 2022. Princesha është mirë, por do të kërkojë ekspertizë mjekësore. Ajo duket e lodhur, por është në gjendje të mirë shpirtërore, dhe falenderuese që u ribashkua personalisht me djemtë e saj”, tha këshilltari i saj ligjor Henri Estramant për Jerusalem Post.

Ai nuk përmendi arsyen që të dy u liruan dhe motivimi dhe koha e qeverisë saudite mbeten të paqarta.

Princesha është e bija e mbretit të Arabisë Saudite Abdul Aziz, i cili sundoi vendin nga 1953-64.

Në një seri postimesh në Twitter në vitin 2020, princesha i bëri thirrje kushëririt të saj, Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, që të lirohej. Në atë kohë, ajo tha se shëndeti i saj ishte përkeqësuar.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!