Home News Princesha rebele japoneze martohet me një student?

Princesha rebele japoneze martohet me një student?

by E Ll

Agjencia Perandorake e Familjes Japoneze (IHA) pritet të njoftojë zyrtarisht martesën e Princeshës Mako me një ish -shok të kolegjit, të premten, thanë mediat, pas vitesh kontrolli intensiv që e hodhën fejesën e saj në një dritë të pakëndshme.

Detajet ende nuk janë konfirmuar, por çifti do të heqë dorë nga një pagesë e njëhershme prej një milion dollarësh, të cilën princesha ka të drejtë, pasi të heqë dorë nga statusi i saj mbretëror, ka thënë transmetuesi NHK.

Fejesa e nipit 29-vjeçar të perandorit Akihito dhe ish-shokut të klasës Kei Komuro u shpall në vitin 2017. Por martesa u shty pas raporteve për një mosmarrëveshje financiare midis nënës së Komuros dhe ish të fejuarit të saj.

Dyshja së pari njoftuan fejesën e tyre të planifikuar në shtator 2017

Çifti do të regjistrojë martesën e tyre në një zyrë të qeverisjes vendore, me të dhënat e familjes perandorake të rregulluara për të pasqyruar se Princesha Mako e ka lënë titullin mbretëror, shtoi raporti.

IHA, e cila nuk ka bërë një njoftim zyrtar për martesën ose pagesën e njëhershme, nuk ka asnjë koment, tha një zëdhënës i agjencisë për Reuters të enjten.

I fejuari, i cili është regjistruar në një shkollë juridike në Nju Jork, fluturoi në Tokio të hënën për herë të parë në tre vjet, i veshur me flokë të gjatë të lidhur në bisht kalë i vogël, një stil që ngjalli komente në shfaqjet televizive të mesditës dhe nga tabloidet.

Polemika mbi planin e martesës filloi kur një tabloid raportoi pretendimet e një ish të fejuari të nënës së Komuros se nëna dhe djali nuk kishin arritur të paguanin një borxh prej rreth 35,000 dollarë.

Komuro ka thënë se i fejuari i nënës së tij i ka dhënë paratë si dhuratë, jo si hua.

IHA shtyu ceremonitë e shumta të fejesës pas skandalit dhe nuk ka bërë plane që t’i mbajë ato.

Çështja mori vrull pasi mbulimi i tabloidit u shndërrua në një shqetësim kombëtar që u përhap në gazetat me fletë të gjera, tha Akinori Takamori, një ekspert mbi familjen perandorake i cili është pedagog në Universitetin Kokugakuin në kryeqytet.

Ajo u rrit më tej kur anëtarët e familjes perandorake u ndjenë të shtyrë për të folur dhe për të siguruar mirëkuptimin publik.

Kei Komuro, i dashuri i Princeshës Mako të Japonisë, mbërrin në aeroportin Narita Kazuhiro

“Edhe detajet më të vogla-si flokët e tij-u bënë ushqim për televizionin gjatë ditës,” tha Takamori, duke shtuar se ai mendonte se shtrirja e mbulimit nga media të jetës familjare të Komuro mund të ishte madje edhe “një shkelje e të drejtave të njeriut”.

Një sondazh i kohëve të fundit nga e përditshmja Mainichi tregoi se 38% e të anketuarve e mbështetën martesën, ndërsa 35% e kundërshtuan atë, dhe 26% shprehën asnjë interes.

“Nuk është e dëshirueshme që njerëzit të ndahen për këtë çështje kur familja perandorake duhet të jetë një simbol i unitetit për vendin,” tha Takamori.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!