Home News Presidenti Biden, Ryan Reynolds, Ellen DeGeneres dhe të tjerë kujtojnë Betty White: “Ajo jetoi jetën më të mirë ndonjëherë”

Presidenti Biden, Ryan Reynolds, Ellen DeGeneres dhe të tjerë kujtojnë Betty White: “Ajo jetoi jetën më të mirë ndonjëherë”

by E Ll

Hollivudi, së bashku me botën në përgjithësi, është në zi për humbjen e Betty White, interpretueses dhe komedianit legjendar që kënaqi brezat e fansave.

White, e njohur për performancat e paharrueshme në The Mary Tyler Moore Show, The Golden Girls dhe Hot in Cleveland, përveç rutinave të mprehta në stand-up komedi dhe paraqitjeve simpatike në talk show, vdiq të premten herët në moshën 99-vjeçare, agjenti dhe shoqja e saj e ngushtë. Jeff Witjas tha për The Hollywood Reporter.

“Edhe pse Betty ishte gati të mbushte 100 vjeç, mendova se ajo do të jetonte përgjithmonë,” ndau Witjas me revistën People në një deklaratë. “Do të më mungojë tmerrësisht ajo dhe po ashtu edhe bota e kafshëve që ajo e donte aq shumë. Nuk mendoj se Betty ka pasur ndonjëherë frikë nga vdekja, sepse ajo gjithmonë donte të ishte me burrin e saj më të dashur Allen Ludden. Ajo besonte se do të ishte përsëri me të.”

GLAAD e kujtoi yllin me një deklaratë nga kreu i talentit Anthony Allen Ramos, i cili e lavdëroi atë si një “shoqe” të vërtetë për komunitetin LGBTQ. Ai shtoi, “Personazhi i saj Rose në The Golden Girls ishte i rëndësishëm në tërheqjen e vëmendjes ndaj çështjeve LGBTQ në televizion, përkatësisht një episod që rriti ndërgjegjësimin për HIV në vitin 1990. Gjatë gjithë pjesës tjetër të karrierës së saj, White përdori platformën e saj për të mbrojtur shumë çështje duke prekur komunitetin LGBTQ, duke përfshirë barazinë martesore dhe mbështetjen e të rinjve queer në rrezik.”

Qendra Kombëtare e Komedisë e vlerësoi White në një deklaratë për “arin e saj të komedisë” dhe e quajti atë një “mjeshtër të vërtetë të formës së artit”. Ajo ishte një nga gratë e para që drejtoi një shfaqje televizive solo dhe ishte një avokate e fuqishme për diversitetin dhe përfshirjen në ditët e para të televizionit.”

Fathom Events ndau se do të festojë jetën e saj duke vazhduar me planin e saj për të shfaqur filmin Betty White: 100 Years Young – a Birthday Celebration në kinema më 17 janar, kur ajo do të kishte mbushur 100 vjeç. Projekti përfshin histori të brendshme nga White, së bashku me mesazhe nga miqtë e saj të profilit të lartë dhe klipe nga daljet e saj të ndryshme në ekran.

Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë televiziv të Vitit të Ri të CNN që u transmetua të premten në mbrëmje, bashkë-prezantuesit Andy Cohen dhe Anderson Cooper transmetuan klipe të White dhe ia kushtuan asaj foton e tyre të parë tekila në ajër të natës. “Kjo është për nder të Betty White, një jetë e jetuar mirë,” tha Cohen.

Yjet e Hollivudit dolën në rrjetet sociale për të ofruar ngushëllime dhe kujtime për legjendën e ndjerë.

Ryan Reynolds, bashkë-ylli i saj në komedinë e vitit 2009 The Proposal, shkroi në Instagram, “Bota duket ndryshe tani. Ajo ishte e shkëlqyer për të sfiduar pritshmëritë. Ajo arriti të plaket shumë dhe disi, jo aq sa duhet. Do të na mungosh, Betty. Tani e dini sekretin.”

“Çfarë jete e jashtëzakonshme”, shkroi Ellen DeGeneres në Twitter. “Jam mirënjohës për çdo sekondë që kam kaluar me Betty White. Duke dërguar dashuri familjes së saj, miqve dhe të gjithëve ne.”

Bob Newhart, i cili u shfaq me White në serialin Bob dhe në finalen e Hot në Cleveland, kujtoi kujtimet e hershme të karrierës së saj. “Betty ishte e rregullt në shfaqjen e natës vonë të Jack Paar dhe në vitin 1960, ajo ishte atje kur bëra stand-up tim të parë në televizionin kombëtar,” tha ai. “Betty praktikisht shpiku televizionin dhe ishte një profesioniste e plotë. Ne humbëm një gjigant sot.”

Debra Messing shkroi se ajo ishte rritur “duke parë dhe duke u kënaqur” nga ylli. “Ajo ishte lozonjare, e guximshme dhe e zgjuar,” vazhdoi Messing. “Të gjithë e dinim se do të vinte kjo ditë, por nuk e largon ndjenjën e humbjes. Një thesar kombëtar, me të vërtetë. Fluturoni me Engjëjt.”

Duke lavdëruar White si “një frymë mirësie dhe shprese”, përveç paralajmërimit të talentit të saj komik dhe mirësjelljes njerëzore, Dan Rather postoi: “Bota jonë do të ishte më e mirë nëse më shumë do të ndiqnin shembullin e saj. Është pakësuar me vdekjen e saj.”

Bob Iger, ish-CEO i kompanisë Walt Disney, iu referua White si “Vajza jonë e Artë, shoqja jonë dhe fqinji ynë”. Ai shtoi, “Zoti juaj, sharmi juaj, ngrohtësia dhe buzëqeshja juaj do të jenë gjithmonë me ne”.

Duke reflektuar atë që padyshim shumë po mendonin, Viola Davis postoi: “A mendova se do të jetosh përgjithmonë”. Fituesi i Oskarit shtoi: “Ju hapët një vrimë të madhe në këtë botë që do të frymëzojë brezat”.

Marlee Matlin shkroi në Twitter se White “do të hyjë në librat e historisë si e pamoshë.. 99 ose 100, numrat kundërshtojnë faktin se ajo jetoi jetën më të mirë ndonjëherë!”

Henry Winkler, i cili u shfaq në një episod të “The Mary Tyler Moore Show” në fillim të karrierës së tij, tha se “është shumë e vështirë të përthithësh që nuk je më këtu.. Por kujtimet e kënaqësisë suaj janë ..Faleminderit për humori, ngrohtësia dhe aktivizmi juaj.”Më shumë homazhe janë më poshtë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!