Home News Peru : Tërmeti me magnitudë 7.5 ballë shkatërron 75 shtëpi

Peru : Tërmeti me magnitudë 7.5 ballë shkatërron 75 shtëpi

by E Ll

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi rajonin e largët të Amazonës në veri të Perusë të dielën dhe u ndje deri në Lima në qendër të vendit, duke shkatërruar 75 shtëpi, por pa raportime për viktima.

Qendra sizmologjike e Institutit Gjeofizik të Perusë (IGP) tha se tërmeti kishte një thellësi prej 131 kilometrash (81 milje) dhe se epiqendra ishte 98 kilometra nga qyteti i Santa Maria de Nieva në provincën e Condorcanqui.

Tërmeti është ndjerë në të gjithë Perunë qendrore dhe veriore. Disa banorë u larguan nga shtëpitë e tyre si masë paraprake, sipas raporteve të radios dhe televizionit lokal.

Asnjë dëm nuk u raportua në tubacionin e naftës prej 1,100 kilometrash të Petroperu në pronësi shtetërore që kalon rajonin peruan të Amazonës në brigjet e Paqësorit në veri.

Instituti Kombëtar i Mbrojtjes Civile (Indeci) tha në një deklaratë se 220 shtëpi janë prekur, 81 të pabanueshme dhe 75 të shkatërruara. Shtatë vende të adhurimit fetar dhe dy qendra tregtare ishin në mesin e objekteve të dëmtuara, tha Indeci, duke shtuar se katër banorë u plagosën.

Presidenti Pedro Castillo tha përmes Twitter se ai urdhëroi vendosjen e menjëhershme të personelit mbështetës dhe bëri një udhëtim me një aeroplan ushtarak në zonë.

“Ne do të mbështesim të prekurit dhe do të adresojmë dëmet materiale,” tha ai.

Walter Culqui, kryebashkiak i qytetit të Jalca Grande në provincën Chachapoyas, tha se disa shtëpi ishin dëmtuar, duke lënë tre të plagosur jo serioze. Një pjesë e kullës së kishës në zonë u shemb, tha ai.

Përmes rrjeteve sociale është raportuar për ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokacione në zonat e xhunglës. Imazhet e televizionit lokal treguan rrugë të bllokuara nga gurë të mëdhenj dhe papastërti që ishin zhveshur.

Sistemi i paralajmërimit i SHBA tha se nuk kishte paralajmërim për cunami pas tërmetit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!