Home Kuriozitet Personi më i vjetër në botë feston ditëlindjen e 119-të në shtëpinë e të moshuarve në Japoni

Personi më i vjetër në botë feston ditëlindjen e 119-të në shtëpinë e të moshuarve në Japoni

by E Ll

Personi më i vjetër në botë ka festuar ditëlindjen e saj të 119-të në Japoni, duke thënë se është e vendosur të zgjasë rekordin edhe me një vit.

Kane Tanaka, e cila ka dobësi për pijet e gazuara dhe çokollatën, shënoi momentin historik të dielën me stafin në shtëpinë e të moshuarve ku ajo jeton në prefekturën Fukuoka, Japonia jugperëndimore, sipas raporteve të mediave.

Libri i Rekordeve Guinness njohu statusin e Tanakës në mars 2019, kur ajo ishte 116 vjeç; ajo vazhdoi të arrijë një rekord të moshës japoneze të të gjitha kohërave kur arriti 117 vjeç e 261 ditë në shtator 2020.

E lindur në vitin 1903 – viti kur vëllezërit Wright bënë fluturimin e tyre të parë me motor dhe u mbajt Tour de France i parë – Tanaka ka jetuar gjatë pesë mbretërimeve perandorake japoneze dhe ka vendosur synimet e saj në arritjen e ditëlindjes së saj të 120-të, citoi agjencia e lajmeve Kyodo anëtarët e familjes si duke thënë.

Tanaka, i cili ka lindur gjashtë muaj para George Orwell, është një nga një numër i madh dhe në rritje i njëqindvjeçarëve japonezë.

Në një vlerësim të lëshuar në shtator përpara Ditës vjetore të Respektit për të Moshuarit, ministria e shëndetësisë tha se një rekord 86,510 njerëz ishin të moshës 100 vjeç e lart, një rritje prej 6,060 nga viti i kaluar.

Gratë përbëjnë shumicën dërrmuese të njëqindvjeçarëve, me burrat që përbëjnë pak më shumë se 10,000, tha ministria.

Kur sondazhi vjetor u krye për herë të parë në 1963, Japonia kishte vetëm 153 njëqindvjeçarë, por numri ishte rritur në mbi 10,000 deri në vitin 1998.

Jetëgjatësia në Japoni, një nga shoqëritë me plakjen më të shpejtë në tokë, është gjithashtu në një rekord të lartë, në 87.74 për gratë dhe 81.64 për burrat.

Megjithatë, numri i të rinjve po zvogëlohet mes përpjekjeve të dështuara për të rritur shkallën e ulët të lindjeve në vend.

Shifrat e qeverisë treguan se 1.2 milionë njerëz e panë Vitin e Ri si të rritur të rinj – ata që kishin mbushur 20 vjeç – një rënie prej 40,000 nga viti i kaluar dhe numri më i ulët që nga mbajtja e regjistrimeve për herë të parë në 1968.

Njëzet vjeçarët përbëjnë më pak se 1% të popullsisë së vendit për 12 vitet e fundit, tha transmetuesi publik NHK.

Kur Tanaka u bë personi më i vjetër në histori në Japoni, ajo festoi me një shishe Coca-Cola – pijen e saj të preferuar – dhe bëri një shenjë paqeje për fotografët.

Ndërsa kufizimet e vizitave gjatë pandemisë së koronavirusit do të thotë se ajo ka pasur kontakte të kufizuara me anëtarët e familjes, ajo thuhet se përdor gjeste për të komunikuar me stafin e shtëpisë së pleqve dhe është e prirur për enigmat dhe lojërat e tavolinës.

E shtata nga nëntë vëllezërit e motrat, Tanaka u martua kur ishte 19 vjeç dhe ndihmoi në drejtimin e dyqanit të petëve të familjes pasi burri dhe djali i saj i madh shkuan të luftonin në luftën e dytë kino-japoneze, e cila filloi në 1937.Nipi 62-vjeçar, Eiji, tha se dëshironte ta uronte personalisht Tanakën sa më shpejt që të ishte e mundur. “Shpresoj që ajo të mbetet e shëndetshme dhe të argëtohet çdo ditë ndërsa rritet,” e citoi Kyodo të thoshte.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!