Home Lëkura Përse shfaqen aknet në shpinë dhe si mund t’i përthani?

Përse shfaqen aknet në shpinë dhe si mund t’i përthani?

by Xh D

Një ndër shqetësimet me të shpeshta që po shfaqen në masë gjatë stinës së vjeshtës është edhe rikthimi i akneve. Aknet në fytyrë apo në kurriz, kraharor shpatulla dhe shpinë, shkaktohen nga një kombinim i vajit, baktereve dhe lëkurës së vdekur që bllokojnë poret. Aknet e shpinës ndonjëherë përkeqësohen edhe nga djersa.

Cilat janë sugjerimet tona?

  • Sugjerojmë që të vishni rroba materiali i tyre të jetë prej pambuku ose materiale të ndryshme që zvogëlojnë ekspozimin e tepërt të djersës në lëkurën tuaj, gjithashtu duke i larë rrobat sa here që ju i përdorni.
  • Ndryshimi i çarçafëve dhe kllëfit të jastëkut çdo javë mund të ndihmojë gjithashtu duke zvogëluar sasinë e qelizave të vdekura të lëkurës dhe baktereve që bien në kontakt me lëkurën tuaj.
  • Është e rëndësishmë që të pastroni dhe trajtoni lëkurë tuaj rregullisht dhe butësisht duke zgjedhur produktet e duhura organike pa kimikate, të cilat mund të përkeqësojnë lëkurën duke mos i ofruar lëkurës rezultate positive dhe përmirësime.

Në rutinën tuaj duhet të shtoni produkte që përmbajnë efekt mbrojtës ndaj rrezeve ultraviolet.

A duhet të shmangni disa gjëra specifike kur bëhet fjalë për aknet?

Bakteret dhe vaji bllokojnë poret dhe shkaktojnë akne/ puçrra, kështu që ju duhet të shmagni qëndrimin për një kohë të gjatë të rrobave që janë të djersitura. Gjithashtu mund të zvogëloni acarimin e akneve duke shmangur gjithcka që fërkon shpinën tuaj, të tilla si: furça trupi ose çanta shpine.

Ju duhet të kujdeseni për të evituar stresin dhe duhet të bëni kujdes me stilin e jetesës gjithashtu. Ushqyerja duhet të jetë e rregullt, nuk duhet të neglizhoni marrjen e tre vakteve te plota dhe vaktet e ndërmjetme duke përshirë frutat dhe perime.

Qëndroni të hidratuar, konsumi i ujit shmang tharjen e lëkurës.

Pastrimi dhe kujdesi për lëkurën sigurisht që ka një rëndësi të veçantë.
Fytyra dhe trupi duhen larë me pastrues që nuk e thajnë, irritojnë lëkurën por njëkohësisht që i ofrojnë zgjidhje problematikave të ndryshme që ju mund të keni. Sugjerimi jonë do të jetë që rutinës tuaj t’i shtoni sapun 100% organik që kanë në përmbajtje përbërës organik dhe i dhurojnë lëkurës rezultatet që ju dëshironi. Gjithashtu, duhet të përdorni krem në lëkurë për t’a hidratuar lëkurën dhe për të eleminuar plotësisht aknet.

Shpesh herë, pa qenë totalisht të vetëdijshëm, produktet që përdorim na ndikojnë në shëndetin e lëkurës. Ekzistojnë një mori e gjerë shamposh që kanë në përbërje elementë që mund të jenë potencialisht të dëmshëm. Gjithsesi ky shqetësim merr fund nëse përdor LAVA SOAP. Ky sapun është 100% organik. Ndihmon me përtharjen e akneve. I pasur me vitaminat A, E dhe minerale si fosfor, kalcium, magnez dhe zink. Mund të përdoret në shpinë, kraharor dhe në fytyrë për të reduktuar aknet.

Produkt i rekomanduar për të përtharë aknet

Nga studimet që janë kryer brandi SKIN NOVIS ka krijuar produktin ideal me formulë revolucionare për të larguar papastërtitë e lëkurës dhe për t’a bërë pjesë të pandashme të rutinës tuaj. Çdo përbëres eshte organik, ndihmon në përtharjen e akneve , i pasur me vitamin: A, E dhe minerale si: fosfor, kalcium, magnez dhe zink. Produkti është i testuar dermatologjikisht, rezultatet do të shihen në menyre graduale duke filluar që në javën e 3. Me përdorimin e këtij produkti do të largoni çdo papastërti nga lëkura, do të stabilizoni yndyrën në lëkurë.

Falë përbërsve 100% organik te certifikuar produkti përmban këto ingredient dhe do të zbulojmë se cilat janë benefitet që do të kenë në lëkurën tuaj:

  • Qumështi i dhisë: Është ideali për lëkurat akneike sepse përmban veti që eleminojnë dhe parandalojnë aknet. Ka në permbajtje acid salicilik dhe ju ndihmon për të mbajtur në kontroll aknet, mban të pastra poret, largon papastërtitë nga lëkura dhe heq yndyren e tepërt duke e stabilizuar.
  • Kalendula eshte perberes me veti anti-fungale, anti-inflamatore, anti-bakteriale, qe ndihmon duke e bere lekuren me te bute, trajton aknet dhe I redukton.
  • Mentja: ka veti anti-bakteriale, e cila i dhuron lëkurës freski, dhe butësi. Trajton aknet falë acidit salicilik që gjendet në të, parandalon aknet dhe kontrollon yndyrën në lëkurë. Kujdeset për poret duke i pastruar dhe bën të mundur zvogëlimin e tyre.
  • Rigoni: Kujdeset për reduktimin e akneve nga lëkura gjithashtu ka veti antiseptike.
  • Vaji i ullirit: Përmban veti anti-inflamatore, redukton aknet, hidraton lëkurën dhe e mbron nga dëmtimet që mund t’i shkaktohen. Kujdeset për poret dhe redukton vajin e tepërt në lëkurë.
  • Soda bikarbonat: Redukton aknet në lekurë, qetëson inflamacionet falë vetive anti-inflamatore dhe antiseptike që disponon.

Te gjithë këta përbërës, do t’i gjeni vetëm në 1 sapun te vetëm i cili do të përthajë aknet, stabilizojë yndyrën në lëkurë dhe do të largojë çdo papastërti në lëkurë. Mund të perdoret nga të gjitha moshat dhe për të dyja gjinitë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!