Home Flokët Përse po ju bien flokët; Shkaqet dhe Trajtimi

Përse po ju bien flokët; Shkaqet dhe Trajtimi

by admin

Ndodh nga plakja, dieta jo të duhura ushqimore, gjenetika, apo edhe COVID-19, rënia e flokëve ju ndodh miliona njerëzve në botë çdo vit dhe mund të jetë një burim i madh stresi dhe vetëvlerësimi i ulët për shumë njerëz. Alopecia, një term që përdoret për lloje të ndryshme të rënies së flokëve, mund të prekë çdo gjini në faza të ndryshme të jetës së tyre dhe kërkon trajtim të veçantë.

Dy llojet më të zakonshme të alopecisë janë efluviumi androgjenetik dhe telogjen. Alopecia androgjenetike është “një lloj i humbjes së flokëve që shfaqet si rrallim i flokëve dhe është gradual në fillim. Është e natyrës gjenetike dhe zakonisht trashëgohet nga prindi.

Lloji i dytë më i zakonshëm i humbjes së flokëve, telogen effluvium, zakonisht shkaktohet nga stresi fizik ose emocional në trup, si shtatzënia, operacioni, ilaçet e reja, stresi dhe faktorë të tjerë. Me telogen effluvium, “flokët bien në tufa, zakonisht gjashtë deri në 12 muaj pas ngjarjes stresuese. Jo vetëm që rënia e flokëve mund t’i bëjë flokët tuaj të duken më të hollë dhe më pak të dendur, por gjithashtu ekspozon më shumë lëkurë në skalpin tuaj dhe duhet të trajtohet me kujdes.

Nëse aktualisht keni rënie të flokëve, është e rëndësishme të trajtoni butësisht flokët tuaj në me produkte pa kimikate sisntetike që të mos e përkeqësoni më tej problemin.

Produkti i Rekomanduar është: SOLIDUM nga SKIN NOVIS (100% organik me përbërës të certifikuar)

Ndalon rënien e flokëve, nxit rritjen, ju jep flokëve volum, shkëlqim, i hidraton, i ushqen dhe ndihmon në rigjenerimin e tyre.

Përmban: ·  Hithër të certifikuar organike

·  Bimën e bishtit të kalit

·  Mente

Përdorimi: Spraj aplikohet në flokë gjysëm të tharë, pas larjes, dy herë në javë. Pas aplikimit të tij, nuk ka nevojë për shpëlarje. Koka duhet të jetë poshtë, fillon aplikimi i spray-it nga rrënja dhe deri në komplet gjatësinë e flokut. Bëhet pak masazh në skalpin e kokës dhe flokët mundësisht, lihen të thahen në mënyrë natyrale (ose të ekspozuara ndaj diellit në stinët e ngrohta)

·  Mund të përdoret nga të dyja gjinitë dhe nga të gjithë moshat

·  Përdoret dy herë në javë

·  Kliko këtu për të porositur online SOLIDUM 

·  SOLIDUM – kushton €45

·  Bëhen dërgesa në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni e Veriut.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!