Home News Përmbytjet në Indi: të paktën 25 të vdekur

Përmbytjet në Indi: të paktën 25 të vdekur

by E Ll

Deri tani 25 persona kanë vdekur nga rrëshqitjet e tokës dhe përmbytjet e shkaktuara nga shira të dendur në Indinë jugperëndimore, thanë zyrtarët të Dielën, ndërkohë që shpëtimtarët po kërkonin në mbetjet me baltë për të mbijetuarit dhe ushtria fluturoi me pajisje urgjente.

Banorët u shkëputën në disa pjesë të shtetit bregdetar të Kerala pasi shirat, të cilët filluan të intensifikohen nga fundi i së Premtes, vërshuan lumenj dhe përmbytën rrugë.

Njëmbëdhjetë trupa janë gjetur deri më tani në rrethin Idukki dhe 14 të tjerë në rrethin Kottayam, thanë zyrtarët për Agence France-Presse, pasi zonat u goditën nga rrëshqitjet e tokës dhe përmbytjet e mëdha.

Mijëra njerëz janë evakuuar dhe të paktën 100 kampe ndihme janë ngritur, tha të dielën kryeministri i Kerala, Pinarayi Vijayan.

Ushtria, marina dhe forcat ajrore po ndihmonin me operacionet e ndihmës dhe shpëtimit nga përmbytjet. Zyrtarët nuk mund të thonë se sa njerëz ishin zhdukur.

“Ishte jetesa ime. Gjithçka është zhdukur, ” tha për kanalin e lajmeve Kerala Manorama TV në qytetin Koottickal në Kottayam një banor i shqetësuar.

Punëtorët e shpëtimit shtyjnë një automjet të përmbysur të mbërthyer në baltë dhe mbeturina në një vend të rrëshqitjes së tokës pas shirave të fortë dhe përmbytjeve në Kokkayar në shtetin Kerala të Indisë të Dielën. Fotografia: AFP/Getty Images

Një grua tjetër nga qyteti shtoi: “Kodra pranë nesh shpërtheu. Ka pasur shumë dëme dhe humbje. Shtëpia ka ikur. Fëmijët kanë ikur. ”

Videoet e shpërndara në mediat sociale tregojnë autobusë dhe makina të zhytura në ujërat e përmbytjes.

Kryeministri, Narendra Modi, shkroi ngushëllimet e tij në Twitter dhe tha se autoritetet po punonin për të ndihmuar ata që u prekën nga përmbytja.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!