Home Këshilla Përdorimi i Sherebelës për të luftuar Aknet

Përdorimi i Sherebelës për të luftuar Aknet

by admin

Sherebela ka shumë veti medicinale dhe shëruese që e bëjnë atë një trajtim të shkëlqyeshëm për puçrrat dhe problemet e tjera të lëkurës. Përdorimet e sherebelës gjatë gjithë historisë janë të gjata dhe të larmishme dhe ne do të zbulojmë se si ky ilaç i fuqishëm bimor ju ndihmon në trajtimin e puçrrave.

Çfarë është Sherebela?

Njihet në Mesdhe, si dhe pjesë të Azisë Qendrore dhe Afrikës Veriore, sherebela është një anëtare e familjes së bimëve Salvia. Është përdorur që nga koha e Romakëve dhe Grekëve të lashtë për të trajtuar gjendjet e syve, për të shëruar plagët dhe për të ripërtërirë indet. E njohur si një agjent anti-inflamator dhe antibakterial, gjithashtu përmban përbërje që lehtësojnë dhimbjen, infeksionet kërpudhore dhe të nxisin shërimin.

Ndër përbërjet më të fuqishme të sherebelës janë:

  • Acetati Linalil – jo vetëm që siguron veti medicinale për të qetësuar dhe shëruar lëkurën por gjithashtu furnizon aromën relaksuese për të cilën njihet kjo barishte
  • Linalool – ul dhimbjen, zvogëlon inflamacionin dhe lufton infeksionet bakteriale
  •  Germacrene – veti të forta antibakteriale dhe antifungale
  • Sclareol – një antioksidant që dihet se ul inflamacionin

Këto përbërje kombinohen për të krijuar një trajtim bimor nga puçrrat, si dhe qetësojnë në mënyrë efektive skuqjet dhe çrregullimet e tjera të lëkurës.

Çfarë shkakton puçrrat?

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës e shkaktuar nga shumë faktorë të ndryshëm. Ndërsa gati katër në pesë adoleshentë dhe të rritur kanë puçrra, disa të rritur vuajnë herë pas here, disa e kanë kronike gjatë gjithë jetës së tyre.

Shumica e akneve janë rezultat i prodhimit të tepërt të sebumit, që është yndyra juaj natyrale e lëkurës. Shkaqe të tjera të puçrrave përfshijnë bakteret në poret tuaja, inflamacionin e gjëndrave dhe poreve dhe anomalitë e lëkurës. Shumica e puçrrave në të rritur janë rezultat i një lloji çekuilibri hormonal, ndërsa puçrrat në adoleshencë zakonisht janë nga yndyra e lëkurës si rezultat i pubertetit.

Faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në zhvillimin e akneve përfshijnë marrjen e kontraceptivëve oral, stresin, luhatjet në nivelet e hormoneve dhe nivelet e larta të insulinës. Aknet problematike ose të përsëritura zakonisht janë rezultat i ndonjë gjendje tjetër mjekësore dhe adresimi i këtij çrregullimi do të jetë i domosdoshëm në trajtimin e akneve tuaja. Nëse lëkura juaj është e prirur për të shfaqur puçrra, ajo ka të ngjarë të jetë e ndjeshme ndaj ndryshimeve mjedisore dhe përdorimi i kimikateve të ashpra ose trajtimet e puçrrave mund të degradojë cilësinë e lëkurës tuaj në vend që ta përmirësojë atë.

Si një rregullator natyror i hormoneve, sherebela mund të trajtojë aknet e shkaktuara nga puberteti, menopauza dhe lloje të tjera të luhatjeve të hormoneve.

Shtimi i sherebelës në rutinën tuaj të bukurisë do të përmirësojë pamjen dhe ndjesinë e lëkurës tuaj si dhe të zvogëlojë ashpërsinë dhe shpeshtësinë e akneve tuaja.

REPARANDO – Krem rigjenerues nga SKIN NOVIS përmban:

1.    Gjalpë Shea
2.    Kalendulë
3.    Trumzë
4.    Sherebelë
5.    Bar pezmi
6.    Produkte blete

Përdoret nga të gjitha moshat dhe për të dyja gjinitë.

Ndihmon në rigjenerimin e lëkurës, Redukton skuqjet e lëkurës, aknet, zvogëlon poret e zmadhuara dhe hidraton lëkurën. Redukton skuqjen e lëkurës pasi ka efekt anti-inflamator dhe antimikrobial. Ideal për lëkurat e thata, mikse dhe normale. Shoqëroni aplikimin e kremit me pak masazh me mollëzat e gishtave. Absorbohet në shtresat më të thella të lëkurës.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!