Home Këshilla Pastrues organik më i shitur i fytyrës për të trajtuar aknet

Pastrues organik më i shitur i fytyrës për të trajtuar aknet

by admin

Aknet janë një sëmundje e zakonshme dhe mbi 85% e njerëzve do ta përjetojnë atë në një moment të jetës së tyre. Për fat të mirë, ka mundësi trajtimi organik të puçrrave që janë tepër efektive.

Çfarë i shkakton puçrrat? – Aknet kanë shumë shkaqe të mundshme.

Mosbalancimi i hormoneve

Hormonet kontrollojnë shumë aspekte të trupit tuaj, përfshirë sa vaj prodhojnë gjëndrat dhjamore. Kur gjëndrat tuaja prodhojnë vaj të tepërt, shfaqet në lëkurë dhe bllokon poret. Ky është fillimi i puçrrave.

Folikulat e flokëve të bllokuara

Folikulat e flokëve të bllokuara nuk vijnë thjesht nga vaji. Mbeturinat e tjera, të tilla si qelizat e vdekura të lëkurës, mund të shkaktojnë bllokim, ashtu si edhe dështimi për të hequr të gjitha produktet kozmetike. Kur gjëndrat e vogla të flokëve brenda poreve nuk mund të rriten drejt dhe hasin rezistencë shfaqen puçrrat.

Bakteret

Lëkura juaj është shtëpia e llojeve të shumta të baktereve, këto lloje janë të lehta për t’u hequr nga ekuilibri. Kur kjo të ndodhë, një lloj rritet shumë dhe mund të provokojë një përgjigje imune.

Inflamacioni

Ju mund të përdorni një produkt ndaj të cilit jeni alergjik pa e kuptuar. Ky dëmtim mund të bëhet shpejt puçrra dhe shpërthimet nuk do të ndalen derisa të gjeni produktin që e shkakton.

Stresi

Stresi nuk shkakton puçrra plotësisht, por mund t’i përkeqësojë aknet tuaja në mënyrë të konsiderueshme. Hormonet e lidhura me stresin mund të bëjnë që gjëndrat dhjamore të prodhojnë edhe më shumë vaj. Përzier me mbeturinat dhe bakteret në lëkurën tuaj, kjo i bën aknet tuaja të përkeqësohen.

Pse trajtimet e puçrrave nuk funksionojnë?

Trajtimet e akneve, veçanërisht të varietetit jo-organik, nuk funksionojnë mirë për më shumë njerëz. Shpesh, njerëzit përpiqen të trajtojnë aknet e tyre pa kuptuar shkakun themelor ose vetë trajtimin.

Kokteje kimike

Shumica e trajtimeve të puçrrave janë një koktej kimik me qindra përbërës. Keni disa mënyra për të treguar se cilat janë të dëmshme gjithashtu dhe mund të përkeqësojnë aknet. Rezultatet shpesh janë kalimtare.

Produktet e duhura organike të trajtimit të akneve

Produktet e duhura organike të trajtimit të puçrrave bëjnë një ndryshim të madh dhe ndryshimi është shpesh më i shpejtë sesa premtojnë trajtimet konvencionale dy mujore. Ju do të zbuloni se puçrrat tuaja janë pafundësisht më të menaxhueshme edhe nëse nuk zhduken plotësisht.

Trajtimi puçrrave me LAVA SOAP nga SKIN NOVIS është më i fuqishëm dhe organik. Do të vëreni menjëherë një ndryshim nga opsionet konvencionale.

LAVA SOAP është një produkt 100% organik, me një formulë të veçantë që mund të përdoret nga të gjithë.

Veprimin e tij kryesor e ka në balancimin e yndyrës në fytyrë, duke qenë se është një nga zonat ku kjo substancë prodhohet më tepër.

Është ideal për lëkurat me tendencë akneike, pasi ndihmon në përtharjen e shpejtë të tyre.

Gjithashtu është i pasur me vitamina A, E dhe minerale si fosfori, kalciumi magnezi zinku apo soda e bukës.

Të cilat po ashtu parandalojnë aknet e në veçanti soda e bukës e cila ndihmon në ruajtjen e pehashit të lëkurës dhe parandalon infeksionet e ndryshme që lëkura mund të hasë.

Ky sapun mund të përdoret nga të gjithë, kjo sepse baza Lava Soap është qumështi i dhisë i cili është i pasur me acide yndyrore të cilat hidratojnë lëkurën dhe i dhurojnë asaj shkëlqim.

Gjithashtu përmban edhe vaj ulliri i cili ka veti anti inflamatore dhe parandalon dehidratimin e lëkurës.

Kjo e bën të përshtatshëm edhe për personat me lëkurë mikse apo të thatë.

Kështu do të gjeni brenda tij gjurmë të bimës së mentes e cila perveç aromës së mirë, ndihmon edhe ne zhdukjen e pikave të zeza dhe mbylljen e poreve të hapura.

Kalendula nga ana tjetër është një nga lulet aromatike e cila ka gjetur vend tek produktet organike të kujdesit ndaj vetes.

Kjo lule ka veti qetësuese, stimulon kolagjenin dhe e tonifikon e tendos lëkurën tuaj në pak kohë.

Për rrjedhojë do të dukeni shumë shpejt më të freskët dhe të rinj.

E më i veçanti ndër këto bimë është padyshim rigoni që ka veti të shkëlqyera në luftimin e rrudhave e shenjave të moshës.

*Artikuj të tjerë që mund t’ju interesojnë:

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!