Home News Pas më shumë se një dekadë në arrati … kapet lordi kolumbian i drogës.

Pas më shumë se një dekadë në arrati … kapet lordi kolumbian i drogës.

by E Ll

Forcat kolumbiane të sigurisë kanë kapur trafikantin më të kërkuar të drogës në vend, një komandant lufte rurale që qëndroi në arrati për më shumë se një dekadë duke korruptuar zyrtarët shtetërorë dhe duke u rreshtuar me luftëtarët majtas dhe djathtas.

Presidenti Ivan Duque e krahasoi arrestimin e Dairo Antonio Úsuga me kapjen e Pablo Escobar tre dekada më parë.

Ushtria e Kolumbisë e prezantoi Úsuga në media me pranga dhe të veshura me çizme gome të preferuara nga fermerët ruralë.

Usuga, i njohur më mirë me pseudonimin e tij Otoniel, është kreu i dyshuar i Klanit të Gjirit, ushtria e të cilit ka terrorizuar pjesën më të madhe të Kolumbisë veriore për të fituar kontrollin e rrugëve kryesore të kontrabandimit të kokainës përmes xhunglave të trasha në veri në Amerikën Qendrore dhe në SHBA.

Ai ka qenë prej kohësh në listën e të arratisurve më të kërkuar të Administratës Amerikane të Zbatimit të Drogës, për kapjen e të cilëve ajo kishte ofruar një shpërblim prej 5 milionë dollarësh. Usuga u padit për herë të parë në vitin 2009, në gjykatën federale të Manhatanit, me akuza për narkotikë dhe për gjoja ofrimin e ndihmës për një grup paraushtarak të ekstremit të djathtë të cilësuar si organizatë terroriste nga qeveria e SHBA. Aktakuzat e mëvonshme në gjykatat federale të Brooklyn dhe Miami e akuzuan atë për importimin në SHBA të paktën 73 tonë kokainë midis 2003 dhe 2014 përmes vendeve përfshirë Venezuelën, Guatemalën, Meksikën, Panamanë dhe Hondurasin.

Por, si shumë nga të armatosurit e tij, ai gjithashtu ka kaluar me biçikletë nëpër radhët e disa grupeve guerile, më së fundi duke pretenduar se drejton Forcat Vetëmbrojtëse Gaitaniste të Kolumbisë, pas një breshërie majtiste kolumbiane të mesit të shekullit të 20-të.

Autoritetet thanë se inteligjenca e siguruar nga SHBA dhe Britania e Madhe çoi më shumë se 500 ushtarë dhe anëtarë të forcave speciale të Kolumbisë në strehën e xhunglës së Úsuga, e cila mbrohej nga tetë unaza sigurie.

Úsuga për vite me radhë fluturoi nën radarin e autoriteteve duke iu shmangur profilit të lartë të narkozave më të njohur të Kolumbisë.Ai dhe vëllai i tij, i cili u vra në një bastisje në vitin 2012, filluan si persona të armatosur për grupin gueril të majtë tashmë të zhdukur të njohur si Ushtria Çlirimtare Popullore dhe më vonë ndërruan anën dhe iu bashkuan armiqve të betejës së rebelëve, një grup paramilitar i krahut të djathtë.

Ai refuzoi të çarmatosej kur ajo milici nënshkroi një traktat paqeje me qeverinë në 2006. Në vend të kësaj u zhyt më thellë në botën e krimit të Kolumbisë dhe ngriti operacione në rajonin strategjik të Gjirit Uraba në Kolumbinë veriore, një korridor i madh droge i rrethuar nga Oqeani Paqësor dhe Karaibet.

Teksa sfidonte autoritetet, legjenda e tij si bandit u rrit së bashku me historitë horror të treguara nga autoritetet kolumbiane të shumë grave të mitura që ai dhe kolegët e tij dyshohet se abuzuan seksualisht.

Në vitin 2017, ai tregoi fytyrën e tij për herë të parë me rastin e vizitës së Papa Françeskut në vend, duke publikuar një video në të cilën ai kërkoi që grupi i tij të lejohej të linte armët dhe të çmobilizohej si pjesë e procesit të paqes në vend me Forcat më të mëdha Revolucionare të Armatosura të Kolumbisë.

Sipas një raporti të Shtëpisë së Bardhë, toka e dedikuar për prodhimin e coca – përbërësi i papërpunuar i kokainës – u rrit me 16% vitin e kaluar duke kapur rekord prej 245,000 hektarësh, një nivel i paparë në dy dekada të përpjekjeve të ShBA-së për çrrënjosjen.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!