Home News ‘Pandora Papers’ dokumentet që po zbulojnë pasurinë e fshehur të liderëve botërorë

‘Pandora Papers’ dokumentet që po zbulojnë pasurinë e fshehur të liderëve botërorë

by E Ll

Më shumë se një duzinë krerë shtetesh dhe qeverish, përfshirë mbretin e Jordanisë dhe kryeministrin çek, kanë grumbulluar miliona në pasuri të fshehta në det të hapur, sipas një hetimi të botuar të Dielën nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues (ICIJ).

Cilat janë Dokumentet Pandora?

Dhjetëra udhëheqës botërorë dhe qindra zyrtarë publikë përdorën parajsat tatimore në det të hapur për të fshehur pasuritë me vlerë qindra miliona dollarë. Këtë ka gjetur një hetim masiv.

Dokumentet Pandora, të botuara të Dielën, bazohen në dokumentet e rrjedhura në Konsorciumin Ndërkombëtar të Gazetarisë Investigative (ICIJ) dhe ekspozojnë marrëdhëniet në det të hapur të mbretërve, presidentëve dhe kryeministrave, përfshirë Mbretin e Jordanisë Abdullah II, Kryeministrin çek Andrej Babis dhe Presidentin Kenian Uhuru Kenyatta.

Të dhënat e rrjedhura vijnë nga 14 firma shërbimesh në det të hapur nga e gjithë bota – nga Vietnami në Belize deri në Sishel.

Kush qëndron pas ksaj?

ICIJ-një rrjet reporterësh dhe organizatash mediatike-nisi një përpjekje dyvjeçare për të analizuar 11.9 milionë dosje konfidenciale të zbuluara, të ndihmuar gjithashtu nga më shumë se 600 gazetarë nga 150 media.

ICIJ zbuloi se dokumentet ishin të lidhura me më shumë se 330 politikanë dhe zyrtarë publikë, përfshirë 35 udhëheqës kombëtarë aktualë dhe ish, në më shumë se 91 vende dhe territore.

“Të dhënat përfshijnë informacione në lidhje me marrëveshjet e gati tre herë më shumë liderëve aktualë dhe të mëparshëm të vendeve sesa çdo rrjedhje e mëparshme e dokumenteve nga parajsat në det të hapur,” shkroi ICIJ në faqen e saj të internetit.

Kush është publikuar?

Ndër individët domethënës të përmendur janë Mbreti i Jordanisë Abdullah II, i cili pretendohej se kishte përdorur llogari në det të hapur për të shpenzuar më shumë se 100 milion dollarë në shtëpi luksoze në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA.

Ditë përpara zgjedhjeve parlamentare të Republikës Çeke, 8-9 tetor, dokumentet thuhet se e lidhën kryeministrin e vendit, Babis, me një pronë sekrete prej 22 milionë dollarësh në një fshat në majë të kodrës pranë Kanë, Francë.

Gazetat gjithashtu renditën Presidentin e Kenias Uhuru Kenyatta dhe nënën e tij si përfituese të një fondacioni të fshehtë në Panama. Dokumenti i rrjedhur gjithashtu tregoi se tre nga vëllezërit dhe motrat e Kenyatta zotërojnë pesë kompani në det të hapur me asete me vlerë më shumë se 30 milion dollarë.

Përveç politikanëve, figurat publike të ekspozuara përfshinin këngëtaren kolumbiane Shakira, supermodelen gjermane Claudia Schiffer dhe ish -kapitenin e kriketit indian Sachin Tendulkar.

Sistemi offshore

Përveç zbulimit të marrëveshjeve financiare të qindra udhëheqësve dhe personazheve të famshëm botërorë, hetimi vuri në qendër të vëmendjes vetë sistemin në det të hapur, me SHBA -në që po shfaqej si një lojtare e madhe në botën në det të hapur.

Dakota e Jugut, tregojnë dosjet, u shfaq si shteti amerikan me numrin më të madh të llogarive – një mekanizëm financiar i përdorur shpesh për të shmangur ose zvogëluar në masë të madhe taksimin.

Dokumentet Pandora janë të fundit në një seri rrjedhjesh masive të dokumenteve financiare të ICIJ, nga LuxLeaks në 2014, në Panama Papers 2016, të cilat shkaktuan dorëheqjen e kryeministrit të Islandës dhe i hapën rrugën udhëheqësit të Pakistanit që të rrëzohet.

Më pas u ndoqën nga Paradise Papers në 2017 dhe dosjet FinCen në 2020.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!