Home News Pandemia e Covid i ka kushtuar turizmit global 2 trilion dollarë në 2021 …

Pandemia e Covid i ka kushtuar turizmit global 2 trilion dollarë në 2021 …

by E Ll

Pandemia e koronavirusit do t’i kushtojë sektorit global të turizmit 2.0 trilion dollarë të ardhura të humbura në vitin 2021, tha organi i turizmit i OKB-së, duke e quajtur rimëkëmbjen e sektorit “të brishtë” dhe “të ngadalshëm”.

Parashikimi nga Organizata Botërore e Turizmit me qendër në Madrid vjen ndërsa Evropa po përballet me një rritje të infeksioneve dhe ndërsa një variant i ri Covid-19 me mutacion të madh, i quajtur Omicron, përhapet në të gjithë globin.

Mbërritjet ndërkombëtare të turistëve këtë vit do të mbeten 70-75 për qind nën 1.5 miliardë ardhje të regjistruara në 2019 para goditjes së pandemisë, një rënie e ngjashme si në vitin 2020, sipas organit.

Sektori global i turizmit humbi tashmë 2.0 trilion dollarë (1.78 trilion euro) të ardhura vitin e kaluar për shkak të pandemisë, sipas UNWTO, duke e bërë atë një nga sektorët më të goditur nga kriza shëndetësore.

Ndërsa organi i OKB-së i ngarkuar me promovimin e turizmit nuk ka një vlerësim se si do të performojë sektori vitin e ardhshëm, perspektiva e tij afatmesme nuk është inkurajuese.

“Pavarësisht përmirësimeve të fundit, normat e pabarabarta të vaksinimit në mbarë botën dhe shtamet e reja Covid-19” si varianti Delta dhe Omicron “mund të ndikojnë në rimëkëmbjen tashmë të ngadaltë dhe të brishtë”, thuhet në një deklaratë.

Futja e kufizimeve dhe bllokimeve të reja të virusit në disa vende në javët e fundit tregon se si “është një situatë shumë e paparashikueshme”, tha për AFP kreu i UNWTO, Zurab Pololikashvili.

“Është një krizë historike në industrinë e turizmit, por përsëri turizmi ka fuqinë të rimëkëmbet mjaft shpejt,” shtoi ai përpara fillimit të asamblesë së përgjithshme vjetore të OBT-së në Madrid të martën.

“Unë me të vërtetë shpresoj se viti 2022 do të jetë shumë më i mirë se 2021.

Ndërsa turizmi ndërkombëtar është goditur nga shpërthimi i sëmundjeve në të kaluarën, koronavirusi është i paprecedentë në përhapjen e tij gjeografike.

Përveç kufizimeve të udhëtimit të lidhura me virusin, sektori po përballet gjithashtu me tendosjen ekonomike të shkaktuar nga pandemia, rritja e çmimeve të naftës dhe ndërprerja e zinxhirëve të furnizimit, tha UNWTO.

Pololikashvili u kërkoi kombeve të harmonizojnë protokollet dhe kufizimet e tyre të virusit sepse turistët “janë të hutuar dhe nuk dinë të udhëtojnë”.

Mbërritjet e turistëve ndërkombëtarë “rritën” gjatë sezonit të verës në hemisferën veriore falë rritjes së besimit në udhëtim, vaksinimit të shpejtë dhe lehtësimit të kufizimeve të hyrjes në shumë vende, tha UNWTO.

“Pavarësisht përmirësimit në tremujorin e tretë, ritmi i rimëkëmbjes mbetet i pabarabartë në të gjithë rajonet e botës për shkak të shkallëve të ndryshme të kufizimeve të lëvizshmërisë, normave të vaksinimit dhe besimit të udhëtarëve”, shtoi ai.

Mbërritjet në disa ishuj në Karaibe dhe Azinë Jugore, si dhe disa destinacione në Evropën Jugore, iu afruan ose ndonjëherë i tejkaluan nivelet para pandemisë në tremujorin e tretë.

Megjithatë, vendet e tjera nuk panë fare turistë, veçanërisht në Azi dhe Paqësor, ku mbërritjet ranë 95 për qind në krahasim me vitin 2019 pasi shumë destinacione mbetën të mbyllura për udhëtimet jo thelbësore.

Kufijtë e mbyllur

Një total prej 46 destinacionesh — 21 përqind e të gjitha destinacioneve në mbarë botën — i kanë aktualisht kufijtë e tyre plotësisht të mbyllur për turistët, sipas UNWTO.

55 të tjerë kanë kufijtë e tyre të mbyllur pjesërisht për vizitorët e huaj, ndërsa vetëm katër vende kanë hequr të gjitha kufizimet e lidhura me virusin – Kolumbia, Kosta Rika, Republika Domenikane dhe Meksika.

E ardhmja e sektorit të udhëtimeve do të jetë në fokus në asamblenë e përgjithshme vjetore të OBT-së, e cila do të zgjasë deri të premten.

Veprimtaria, e cila mbledh së bashku përfaqësues nga 159 shtete anëtare të trupit të OKB-së, ishte planifikuar fillimisht të mbahej në Marrakesh.

Por Maroku në fund të tetorit vendosi të mos e presë ngjarjen për shkak të rritjes së rasteve të Covid-19 në shumë vende.

Para pandemisë, sektori i turizmit përbënte rreth 10 për qind të prodhimit të brendshëm bruto dhe vendeve të punës në botë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!