Home News Pakistan : Stuhia e borës shkakton të paktën 21 vdekje dhe rreth 1,000 automjete të bllokuara …

Pakistan : Stuhia e borës shkakton të paktën 21 vdekje dhe rreth 1,000 automjete të bllokuara …

by E Ll

Të paktën 21 persona kanë humbur jetën pas një reshje të dendur dëbore në veri të Pakistanit të premten.

Dëbora bllokoi rreth 1000 automjete brenda dhe rreth qytetit Murree, sipas BBC.

Mes të vdekurve duket se janë të paktën 10 fëmijë.

Kryeministri pakistanez Imran Khan shkroi në Twitter se ishte “i tronditur” dhe se qeveria do të urdhëronte një hetim mbi incidentin.

Autoritetet lokale e kanë shpallur rajonin një zonë fatkeqësie dhe një njësi e posaçme ushtarake malore është thirrur për të ndihmuar.

Më shumë se 4 metra dëborë ranë në zonën e vendpushimit Murree Hills gjatë natës të së premtes dhe herët të së shtunës, duke bllokuar mijëra makina në rrugë, tha për Al Jazeera Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Sheikh Rashid Ahmed.

Thuhet se turistët nxituan për të parë reshjet e borës dimërore kur ndodhi tragjedia. Shumë vdiqën nga hipotermia pasi u bllokuan brenda automjeteve të tyre.

Temperatura ka rënë nën minus 17 gjatë reshjeve të borës.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!